THORChain (RUNE) چیست؟

THORChain یک پروتکل نقدینگی غیرمتمرکز است که به کاربران امکان می دهد دارایی ها را در یک محیط بدون مجوز مبادله کنند. این امکان تبادل دارایی های لایه 1 بومی مانند BTC را با عمل به عنوان مدیر خزانه فراهم می کند. THORChain برای ایمن سازی شبکه خود از Tendermint و Cosmos-SDK استفاده می کند. همچنین از طرح‌های امضای آستانه (TSS) برای خزانه اولیه بدون رهبر خود استفاده می‌کند.

مقدمه

THORChain در سال 2018 توسط یک تیم شرکت کننده در Binance Dexathon (مسابقه کدگذاری صرافی غیرمتمرکز) مفهوم سازی شد. THORChain نقدینگی زنجیره ای را تسهیل می کند و نیاز به مبادلات متمرکز و اشخاص ثالث را در فضای DeFi کاهش می دهد. این سوآپ زنجیره ای متقابل و تولید بازدهی در دارایی های رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم را امکان پذیر می کند.

THORChain چگونه کار می کند؟

THORChain یک شبکه لایه 1 بر اساس Cosmos SDK و Tendermint است. THORChain به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز بدون مجوز متقابل زنجیره ای (DEX) کار می کند. همچنین از طرح‌های امضای آستانه (TSS) برای ایمن کردن صندوق دارایی بدون رهبر خود استفاده می‌کند. Tendermint و TSS یک مکانیسم اجماع لایه‌ای برای تحمل خطای بیزانسی (BFT) ارائه می‌کنند، و اجماع اکثریت دو سوم برای ورود و خروج وجوه به صندوق TSS اولیه لازم است.

چهار نوع کاربر کلیدی در اکوسیستم THORChain وجود دارد:

 • مبادله کنندگانی که از استخرهای نقدینگی برای مبادله دارایی ها استفاده می کنند.
 • ارائه دهندگان نقدینگی که نقدینگی را به استخرها اضافه می کنند و پاداش دریافت می کنند.
 • اپراتورهای گره که اوراق قرضه ارائه می کنند و برای ایمن سازی سیستم پول می گیرند.
 • معامله گرانی که با هدف کسب سود بر استخرها نظارت و تعادل مجدد می کنند.

برخلاف سایر پروتکل‌های زنجیره‌ای، THORChain دارایی‌ها را قبل از مبادله جمع نمی‌کند. در عوض، از دارایی های بومی در THORChain برای انجام مبادله دارایی های شفاف و مستقل استفاده می کند.

سوآپ دارایی توسط استخرهای نقدینگی فعال می شود . این استخرها از دارایی های ارائه دهندگان نقدینگی تشکیل شده اند و توسط شبکه ای از اپراتورهای گره ایمن می شوند. ارائه‌دهندگان نقدینگی دارایی‌های خود را در استخرهای نقدینگی THORChain سپرده‌گذاری می‌کنند تا بازدهی کسب کنند، که از کارمزد سوآپ و پاداش‌های سیستم تشکیل شده است. هر کسی می‌تواند نقدینگی را به یک استخر موجود اضافه کند و THORChain را بدون مجوز کند. علاوه بر این، THORChain غیرقانونی است زیرا فقط سپرده گذار اصلی می تواند دارایی هایی را که در استخر سپرده گذاری کرده است، برداشت کند. ارائه‌دهندگان نقدینگی همچنین می‌توانند مجموعه‌های دارایی جدیدی را پیشنهاد کنند، مشروط بر اینکه این دارایی‌ها نشانه‌هایی از یک زنجیره پشتیبانی شده در اکوسیستم باشند.

عملگرهای گره که THORNodes نامیده می شوند، مستقل هستند و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند تا شبکه تبادل زنجیره ای را تشکیل دهند. در ازای تامین امنیت شبکه، به ازای هر مبادله انجام شده، پاداش هایی به صورت کارمزد دریافت می کنند. قبل از تبدیل شدن به یک اپراتور گره، یک کاربر باید یک پیوند RUNE ارائه دهد. این اوراق به عنوان وثیقه نگهداری می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که اپراتورهای گره به نفع THORChain رفتار می‌کنند. کل پیوند باید دو برابر RUNE جمع شده باشد.

در طی یک مبادله دارایی، مبادله کنندگان دارایی های خود را به THORChain ارسال می کنند و دارایی دیگری را دریافت می کنند. به عنوان مثال، هنگام مبادله BTC به ETH، مبادله کنندگان BTC خود را به THORChain ارسال می کنند. هنگامی که BTC وارد شبکه می شود، مبادله BTC به RUNE و سپس مبادله RUNE به ETH وجود خواهد داشت. سپس ETH از یک خزانه THORChain برای مبادله کننده ارسال می شود. این فرآیند به THORChain اجازه می دهد تا مبادلات بومی را بدون بسته بندی دارایی ها انجام دهد.

قیمت‌های بازار در THORChain توسط معامله‌گران آربیتراژ تنظیم می‌شود که به نوبه خود ارزش مبادله دارایی را تعیین می‌کند. این معامله گران به دنبال دارایی هایی هستند که بین بازارها قیمت گذاری نادرست می شوند تا از تفاوت قیمت ها سود ببرند. این مکانیسم اجازه می دهد تا قیمت های بازار THORChain به طور طبیعی و بدون نیاز به اوراکل تنظیم شود.

با استفاده از این مدل استخر نقدینگی، THORChain می‌تواند به سادگی با استفاده از موجودی‌های استخر، تعیین کند که هر دارایی در هر دارایی دیگر چقدر ارزش دارد. در واقع، THORChain به عنوان یک مدیر خزانه عمل می کند که ضمن استفاده از نسبت های استخر به دارایی ها، بر سپرده ها و برداشت ها نظارت می کند. این به ایجاد نقدینگی غیرمتمرکز و حذف واسطه های متمرکز کمک می کند.

چه چیزی THORChain را منحصر به فرد می کند؟

THORChain یک DEX است که برای مبادله دارایی نیازی به بسته بندی ندارد. سایر مزایای THORChain عبارتند از:

مبادله کنندگان و معامله گران

 • توانایی مبادله دارایی های بومی لایه 1 را در چندین بلاک چین داشته باشید.
 • نیازی به ثبت نام نیست – هر کسی می تواند تراکنش ارسال کند و THORChain مبادله را اجرا می کند.
 • نیازی به بسته بندی دارایی های آنها نیست – THORChain از خزانه دارایی های بومی خود برای انجام مبادلات استفاده می کند.
 • می تواند بدون اتکا به اشخاص ثالث متمرکز یا اوراکل ها به قیمت های شفاف و منصفانه دسترسی داشته باشد.
 • در هر زمان از نقدینگی بر حسب تقاضا لذت ببرید.

ارائه دهندگان نقدینگی

 • از دارایی‌های غیرفعال مانند BTC، ETH، BNB و LUNA بازدهی کسب کنید.
 • پس از 100 روز حضور در استخر، تا 100٪ از محافظت از دست دادن دائمی (IL) لذت ببرید .
 • تحت دوره های قفل قرار نمی گیرند.
 • نیازی به ثبت نام نیست.
 • مجبور نیستید با اشخاص ثالث سر و کار داشته باشید.

عملگرهای گره

 • هنگامی که آنها شبکه را ایمن می کنند، جوایزی کسب کنید.
 • تشویق به ناشناس ماندن برای افزایش تمرکززدایی.
 • نیازی به ثبت نام نیست.

RUNE چیست؟

RUNE سکه بومی THORChain است. در داخل شبکه، به عنوان یک جفت پایه برای کاربران عمل می کند تا RUNE را با هر دارایی پشتیبانی شده دیگری مبادله کنند. 500 میلیون عرضه دارد و چهار مورد استفاده اصلی دارد: تسویه حساب، امنیت، حاکمیت و مشوق.

RUNE به عنوان دارایی تسویه حساب

RUNE دارایی تسویه حساب برای تمام استخرهای نقدینگی است که سوآپ بین دو استخر را تسهیل می کند. نسبت RUNE:ASET 1:1 برای هر استخر مورد نیاز است. به عنوان مثال، یک استخر با 100000 دلار BTC باید 100000 دلار RUNE داشته باشد.

RUNE برای امنیت

برای اطمینان از امنیت، اپراتورهای گره باید دو برابر مقداری که به یک استخر اضافه کرده اند، RUNE ببندند. اوراق قرضه RUNE به عنوان وثیقه نگهداری می شوند تا اطمینان حاصل شود که اپراتورهای گره به نفع شبکه رفتار می کنند.

RUNE برای حکومت

دارندگان توکن RUNE می توانند انتخاب کنند که به کدام دارایی یا زنجیره اولویت بدهند. آنها این کار را با رای دادن با نقدینگی خود انجام می دهند. به عنوان مثال، استخری که بیشترین RUNE متعهد را دارد از اولویت بالاتری برخوردار خواهد بود.

RUNE برای مشوق ها

پاداش‌های بلوک و کارمزدهای مبادله به ارائه‌دهندگان نقدینگی و اپراتورهای گره در RUNE بر اساس یک برنامه انتشار مشخص پرداخت می‌شوند. RUNE همچنین می تواند برای پرداخت هزینه های گاز استفاده شود.

کوچکترین مقدار RUNE که Tor نام دارد، هشت نقطه اعشار است. هدف RUNE حرکت به سمت یک مقدار قطعی قابل پیش بینی است. بر اساس طراحی، ارزش بازار RUNE باید حداقل سه برابر ارزش کل دارایی های غیر RUNE در استخرهای نقدینگی اکوسیستم باشد.

چگونه RUNE را در Binance بخریم؟

می‌توانید RUNE را در صرافی‌های ارزهای دیجیتال مانند Binance خریداری کنید.

برای اینکه بتوانید وارد صرافی بایننس شوید باید از یک ای پی ثابت استفاده کنید که طبق قوانین بایننس مورد تحریم نباشد برای انجام این کار می توانید از سرور مجازی امارات استفاده کنید.

1. وارد حساب Binance خود شوید و روی [Trade] کلیک کنید. برای خرید RUNE می توانید از حالت معاملاتی کلاسیک یا پیشرفته استفاده کنید.
2. “RUNE” را در نوار جستجو تایپ کنید تا جفت های معاملاتی موجود را ببینید. ما از RUNE/BUSD به عنوان مثال استفاده خواهیم کرد.
3. به کادر [Spot] بروید و مقدار RUNE را که می خواهید بخرید وارد کنید. در این مثال، از یک سفارش بازار استفاده خواهیم کرد . برای تأیید سفارش خود، روی [Buy RUNE] کلیک کنید، و RUNE خریداری شده به Spot Wallet شما واریز می شود.

پایان

به عنوان یک DEX زنجیره ای در DeFi ، THORChain راه را برای مبادله دارایی های مستقل هموار می کند. طراحی RUNE به عنوان یک تسویه حساب، دارایی امنیتی، حاکمیت و ابزار تشویقی به مدل مبادله بومی THORCchain اجازه می‌دهد تا در یک محیط غیرمتمرکز و در چندین بلاک چین استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *