DAO های سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری DAO یک سازمان غیرمتمرکز است که وجوه را به صورت گروهی سرمایه گذاری می کند. هر کسی که مالک توکن حاکمیت DAO سرمایه گذاری باشد می تواند در فرآیند تصمیم گیری شرکت کند. هر چه تعداد توکن بیشتری در اختیار داشته باشید، قدرت رای شما بیشتر می شود. DAO های سرمایه گذاری خزانه داری خود را از طریق فروش توکن، انتشار NFT و ارائه خدمات درآمدزا تأمین می کنند. قانونی بودن DAO های سرمایه گذاری به قوانین حوزه قضایی شما بستگی دارد.

مقدمه

بلاک چین با قابلیت های غیرمتمرکز خود، بدون شک چهره سرمایه گذاری را برای همیشه تغییر داده است. کارآفرینان و استارت‌آپ‌ها دیگر نیازی ندارند که تنها به شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، دوره‌های اولیه و مدل‌های سنتی جمع‌آوری سرمایه متکی باشند. ایجاد توکن خود و استفاده از یکی از روش های مختلف زنجیره ای برای فروش توکن پروژه نسبتاً ساده است.

این فقط جمع آوری کننده های مالی نیستند که تغییر قابل توجهی را تجربه کرده اند: سرمایه گذاران نیز این تغییرات را تجربه کرده اند. با DAO های سرمایه گذاری، ما اکنون رویکرد جدیدی برای تامین مالی پروژه ها داریم که حتی برای کوچکترین سرمایه گذاران به راحتی قابل دسترسی است.

سرمایه گذاری DAO

یک DAO سرمایه گذاری، به اعضای خود اجازه می دهد تصمیم بگیرند که چه زمانی و کجا وجوه خود را سرمایه گذاری کنند. این می تواند در املاک و مستغلات، وسایل نقلیه سرمایه گذاری DeFi یا هر دارایی دیگری باشد که DAO برای سرمایه گذاری انتخاب می کند.

مدل‌های سنتی قدرت سرمایه‌گذاری را در دستان گروه نسبتاً کوچکی از مدیران پول صندوق‌های VC و دفاتر خانوادگی و صندوق‌های تامینی قرار می‌دهند. از طرف دیگر، DAOهای سرمایه گذاری به هر کسی که دارای نشانه حاکمیتی است، توانایی تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری خود را ارائه می دهد. این مدل به جای استفاده از تخصص گروه محدودی از افراد، خرد جمعی را هنگام تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری در اولویت قرار می‌دهد.

DAO چیست؟

یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) سازمانی است که توسط قراردادهای هوشمند اداره می‌شود ، کدهایی که خوداجرایی می‌شوند و روی یک زنجیره بلوکی اجرا می‌شوند.

اعضای DAO تصمیم گیری می کنند و تصمیماتی می گیرند که سپس با استفاده از این قراردادهای هوشمند اجرا می شوند.

یک DAO، در واقع، می تواند بدون تعمیر و نگهداری انسانی کار کند و به طور مداوم اجرا شود. حتی اگر اعضای DAO علاقه خود را از دست بدهند یا پروژه را رها کنند، چارچوب DAO به دلیل ماهیت تغییرناپذیرش همچنان ادامه خواهد داشت.

متداول ترین روشی که DAO ها برای تصمیم گیری می کنند از طریق مکانیسم های رای گیری بر اساس توکن های حاکمیتی است. هر چه بیشتر از نشانه های حکومتی در اختیار داشته باشید، قدرت رای بیشتری خواهید داشت. برخی از DAO ها به هر عضوی اجازه می دهند که پیشنهادی ارائه دهد، در حالی که برخی دیگر ممکن است این حق را به یک گروه خاص محدود کنند.

DAO ها معمولا برای مدیریت پروژه های DeFi (مالی غیرمتمرکز) ، بلاک چین ها و پروتکل های دیگر در دنیای رمزارز استفاده می شوند.

DAO ها چگونه کار می کنند؟

یک DAO سرمایه گذاری معمولاً یک هدف یا اصل کلی دارد که بر اساس آن کار می کند. برخی در بخش های صنعتی خاص مانند پروتکل های GameFi یا DeFi سرمایه گذاری می کنند. تصمیمات سرمایه گذاری بر اساس این اصول با استفاده از مکانیزم پیشنهادی اتخاذ می شود.

دارندگان توکن حاکمیت DAO سرمایه گذاری توانایی ارائه پیشنهادات را دارند. برخی از DAO ها این را به دارندگان مقدار معینی توکن یا زیربخش دیگری از گروه محدود می کنند. این می تواند برای جلوگیری از هرزنامه یا فقط اجازه دادن به اعضایی با سهم کافی برای پیشنهاد تصمیمات سرمایه گذاری باشد.

پس از ارائه پیشنهاد، کاربران یا توکن های خود را به اشتراک می گذارند یا از مکانیزم عکس فوری برای استفاده از حق رای خود استفاده می کنند. اسنپ ​​شات به تعداد توکن های حاکمیتی در هر کیف پول نگاه می کند و بر اساس آن حق رای را بدون قفل کردن توکن ها توزیع می کند. این به کاربران کمک می‌کند پس از دیدن یک پیشنهاد، با خرید توکن‌های بیشتر، رأی را تحت تأثیر قرار ندهند. پس از پایان رای گیری، تصمیم با توجه به نتایج اجرا می شود.

سود حاصل از سرمایه گذاری ها یا از طریق ایردراپ به دارندگان توکن حاکمیتی یا از طریق مکانیسم سهام توزیع می شود. با قرار دادن توکن حاکمیتی خود، پس از آن سهمی از پاداش دریافت خواهید کرد که می توانید از قرارداد هوشمند خارج شوید.

DAO های سرمایه گذاری اغلب کانال های اجتماعی فعالی را در Discord و Telegram اجرا می کنند تا به سازماندهی، اطلاع رسانی و تسهیل پیشنهادات خود کمک کنند. یک DAO فقط به اندازه جامعه خود موفق است، بنابراین باید عضویت سالم و فعال خود را حفظ کند.

یک DAO سرمایه گذاری وجوه خود را از کجا تامین می کند؟

راه های مختلفی وجود دارد که یک DAO سرمایه گذاری می تواند خزانه خود را ایجاد کند. رایج ترین روش فروش توکن حاکمیتی است. یک DAO جدید توکن خود را ضرب می کند و با استفاده از یکی از مکانیسم های فروش مختلف موجود، آن را به بازار عرضه می کند. سرمایه گذاران آن را یا برای اهداف سفته بازی، حق رای یا هر دو خریداری خواهند کرد.

یک DAO که توسط سرمایه گذاران باتجربه با یک استراتژی سرمایه گذاری قوی راه اندازی شده است، احتمالاً جامعه بزرگی از اعضای بالقوه DAO را جذب می کند. پس از فروش توکن حاکمیتی خود برای ارز دیجیتالی مانند بیت کوین (BTC) ، اتر (ETH) ، BUSD یا سایر استیبل کوین ها، DAO دارای وجوهی در خزانه خود خواهد بود. آنها همچنین ممکن است برخی از نشانه های حاکمیتی را برای فروش های آتی در خزانه نگه دارند.

یکی دیگر از روش های محبوب، صدور و فروش توکن های غیر قابل تعویض یا NFT است. اینها می توانند صرفاً کلکسیونی باشند یا ابزارهای دیگری نیز ارائه دهند. به عنوان مثال، یک NFT می تواند صادر شود که حقوق حاکمیت اضافی را فراهم می کند.

در نهایت، برخی از DAO های سرمایه گذاری از قبل دارای وجوه خزانه داری و دارایی های دیجیتالی از موفقیت های قبلی خواهند بود. به عنوان مثال، یک پروژه DeFi ممکن است درآمدی از خدمات ارائه شده خود داشته باشد. سپس DAO آن می تواند تصمیم بگیرد که این پول را سرمایه گذاری کند. با این حال، وقتی به DAO های سرمایه گذاری اشاره می کنیم، معمولاً منظور آنهایی است که فقط با سرمایه گذاری سروکار دارند.

آیا DAO ها قانونی هستند؟

پاسخ در اینجا به حوزه قضایی شما بستگی دارد. همچنین ممکن است متوجه شوید که هیچ مقررات خاصی در مورد DAOهای سرمایه گذاری وجود ندارد و تعیین وضعیت آنها را چالش برانگیز می کند.

برای بدست آوردن یک ایده کلی، ابتدا باید بررسی کنید که آیا توکن DAO سرمایه گذاری به اندازه کافی تنظیم شده است یا خیر. شاید بتوان آن را به عنوان یک امنیت در کشور شما طبقه بندی کرد و نیاز به مجوز خاصی دارد. همچنین ممکن است تحت برخی مقررات دیگر رمزنگاری قرار گیرد.

مفهوم سرمایه گذاری با هم به عنوان یک گروه جدید نیست و بسیاری از کشورها در حال حاضر مقرراتی برای باشگاه های سرمایه گذاری دارند. به عنوان مثال، IRS برای گروه هایی که به طور جمعی برای تقسیم سود سرمایه گذاری می کنند، الزامات خاصی دارد. اینکه آیا یک DAO سرمایه‌گذاری تنظیم می‌شود یا خیر، باید با تنظیم‌کننده محلی‌تان مشورت کنید.

ریسک های سرمایه گذاری چیست؟

در حالی که DAOهای سرمایه گذاری با موفقیت بر اساس مالکیت توکن، قدرت را غیرمتمرکز می کنند، ریسک ها همچنان درگیر هستند. فراموش نکنید که نگه داشتن هر ارز دیجیتال دارای خطراتی است و DAOهای سرمایه گذاری نیز دارای ریسک های خاصی هستند:

  1. شکست قرارداد هوشمند – قراردادهای هوشمندی که DAO را اجرا می کنند ممکن است به دلیل هک، سوء استفاده یا کد معیوب شکست بخورند. این می تواند مکانیسم های مورد نیاز برای اجرای کارآمد و مدیریت وجوه DAO را از بین ببرد.
  2. تصمیمات بد سرمایه گذاری – DAO سرمایه گذاری می تواند در پروژه هایی سرمایه گذاری کند که ROI منفی (بازده سرمایه گذاری) ارائه می کنند. به هر حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که تصمیم اکثریت همیشه بهترین تصمیم باشد.
  3. سوء مدیریت صندوق – DAO های سرمایه گذاری باید خزانه خود را به درستی حفظ کنند. اگر پرتفوی خود را متنوع نکنند یا آن را به خوبی مدیریت نکنند، صندوق های سرمایه گذاری DAO ممکن است در معرض خطر بالایی قرار بگیرند.

VC های سنتی در مقابل DAO های سرمایه گذاری

هنگام مقایسه رودررو VCها و DAOهای سرمایه گذاری، مزایا و معایب مختلفی وجود دارد. در حالی که یک DAO سرمایه گذاری یک صنعت به طور سنتی بسته را باز کرده است، وضعیت “خاکستری” آن کار را برای سرمایه گذاران و پروژه هایی که سرمایه جمع آوری می کنند دشوار می کند. با توجه به الزامات سختگیرانه در سرمایه گذاری های سنتی، اکثر DAO های سرمایه گذاری فقط می توانند در عمل با سایر پروژه های رمزنگاری کار کنند.

با این حال، وقتی صحبت از Web3 می شود، DAO های سرمایه گذاری دارای مزایای قابل توجهی هستند. شرکت‌های سنتی VC علاقه زیادی به پتانسیل Web3 نشان داده‌اند، اما معمولاً در ازای سرمایه‌گذاری و تخصص خود، تقاضای زیادی دارند. اما وقتی نوبت به وب 3 و فناوری بلاک چین می رسد، VCها اغلب به اندازه همتایان غیرمتمرکز خود نمی دانند. بنابراین، تأمین مالی از یک DAO سرمایه‌گذاری می‌تواند همان اصل، تخصص جمع‌سپاری و معامله عادلانه‌تر را فراهم کند.

برای صنایع سنتی تر، ارزش افزوده ای که VC می تواند به ارمغان بیاورد بسیار زیاد است. این شرکت ها اغلب دارای شبکه ها و طیف وسیعی از خدمات پشتیبانی هستند. مهمتر از همه، آنها همچنین از پشتوانه قانونی و نظارتی لازم برای کار با خیال راحت برخوردار هستند.

بستن افکار

DAO های سرمایه گذاری از زمان آخرین رونق ارزهای دیجیتال در سال 2020/2021 به موضوع داغ تبدیل شده اند. این ایده که مدل قدیمی VC می تواند مختل شود برای سرمایه گذاران کوچک و طرفداران بلاک چین جذاب است. ما هنوز نخواهیم دید که رابطه بین این دو نوع بازیکن چگونه توسعه خواهد یافت زیرا این مفهوم هنوز یک مفهوم جوان است. مثل همیشه، اگر تصمیم دارید DAO های سرمایه گذاری را آزمایش کنید، خطرات را به طور کامل درک کنید و اینکه چگونه با استراتژی پورتفولیوی شما مطابقت دارد.