پل بلاک چین چیست؟

پل بلاک چین پروتکلی است که دو بلاک چین را به هم متصل می کند تا تعامل بین آنها را فعال کند. اگر شما صاحب بیت کوین هستید اما می خواهید در فعالیت های DeFi در شبکه اتریوم شرکت کنید، یک پل بلاک چین به شما این امکان را می دهد که بدون فروش بیت کوین خود این کار را انجام دهید. پل های بلاک چین برای دستیابی به قابلیت همکاری در فضای بلاک چین اساسی هستند.

مقدمه

برای اینکه بفهمید پل بلاک چین چیست، ابتدا باید بدانید که بلاک چین چیست. بیت‌کوین، اتریوم و زنجیره هوشمند BNB برخی از اکوسیستم‌های اصلی بلاک چین هستند که همگی بر پروتکل‌های اجماع، زبان‌های برنامه‌نویسی و قوانین سیستم مختلف تکیه دارند.

پل بلاک چین پروتکلی است که دو بلاک چین مجزا از نظر اقتصادی و فناوری را به هم متصل می کند تا تعامل بین آنها را امکان پذیر کند. این پروتکل ها مانند یک پل فیزیکی عمل می کنند که یک جزیره را به جزیره دیگر متصل می کند و جزایر اکوسیستم های زنجیره بلوکی مجزا هستند.

بنابراین، پل‌های بلاک چین چیزی را که قابلیت همکاری نامیده می‌شود، فعال می‌کنند، به این معنی که دارایی‌های دیجیتال و داده‌های میزبانی شده روی یک بلاک چین می‌توانند با دیگری تعامل داشته باشند. قابلیت همکاری سنگ بنای اینترنت است: ماشین‌ها در سراسر جهان از مجموعه پروتکل‌های باز یکسانی برای صحبت با یکدیگر استفاده می‌کنند. در فضای بلاک چین، جایی که پروتکل‌های متمایز زیادی وجود دارد، پل‌های زنجیره بلوکی برای ایجاد سهولت مشابه در تبادل داده و ارزش ضروری هستند.

چرا به پل های بلاک چین نیاز داریم؟

با توسعه و گسترش فضای بلاک چین، یکی از مهم ترین محدودیت ها عدم ظرفیت بلاک چین های مختلف برای همکاری با یکدیگر بوده است. هر بلاک چین قوانین، توکن ها، پروتکل ها و قراردادهای هوشمند خود را دارد. پل های بلاک چین به شکستن این سیلوها و گرد هم آوردن اکوسیستم های رمزنگاری جدا شده کمک می کند.

یک شبکه به هم پیوسته از بلاک چین ها می تواند به توکن ها و داده ها اجازه دهد تا به راحتی بین آنها رد و بدل شود.
جدای از امکان انتقال زنجیره ای متقابل، پل های بلاک چین مزایای دیگری نیز دارند. آنها به کاربران اجازه می دهند به پروتکل های جدید در زنجیره های دیگر دسترسی داشته باشند و توسعه دهندگان جوامع مختلف بلاک چین را قادر به همکاری می کنند. به عبارت دیگر، پل های بلاک چین جزء مهمی از آینده قابل تعامل صنعت بلاک چین هستند.

پل های بلاک چین چگونه کار می کنند؟

رایج ترین مورد استفاده برای پل بلاک چین، انتقال توکن است. به عنوان مثال، شما می خواهید بیت کوین ( BTC ) خود را به شبکه اتریوم منتقل کنید . یک راه این است که بیت کوین خود را بفروشید و سپس اتر (ETH) خریداری کنید. با این حال، این کار هزینه های معاملاتی را به همراه خواهد داشت و شما را در معرض نوسانات قیمت قرار می دهد.

از طرف دیگر، می توانید با استفاده از پل بلاک چین بدون فروش رمزارز خود به این هدف برسید. وقتی 1 بیت کوین را به کیف پول اتریوم متصل می کنید، یک قرارداد پل بلاک چین، بیت کوین شما را قفل می کند و مقدار معادلی از بیت کوین پیچیده (WBTC) ایجاد می کند که یک توکن ERC20 سازگار با شبکه اتریوم است. مقدار بیت کوینی که می خواهید پورت کنید در یک قرارداد هوشمند قفل می شود و توکن های معادل در شبکه بلاک چین مقصد صادر یا ضرب می شوند. توکن پیچیده یک نسخه توکن شده از یک ارز دیجیتال دیگر است. به ارزش دارایی ای که نشان می دهد متصل می شود و معمولاً می توان آن را در هر نقطه از آن بازخرید کرد.

از دیدگاه کاربر، این فرآیند چند مرحله طول می کشد. برای مثال، برای استفاده از پل بایننس ، ابتدا زنجیره ای را که می خواهید از آن پل بزنید، انتخاب کرده و مقدار آن را مشخص می کنید. سپس رمزارز را به آدرسی که توسط Binance Bridge ایجاد شده است، سپرده خواهید کرد. پس از اینکه رمزارز در طول پنجره زمانی به آدرس ارسال شد، بایننس بریج مقدار معادلی از توکن‌های پیچیده شده را روی بلاک چین دیگر برای شما ارسال می‌کند. اگر می خواهید وجوه خود را به عقب برگردانید، به سادگی روند معکوس را طی می کنید.

چه نوع پل های بلاک چین وجود دارد؟

پل های بلاک چین را می توان بر اساس عملکردها، مکانیسم ها و سطوح تمرکز آنها دسته بندی کرد.

پل های حضانت در مقابل غیر حضانت

یکی از طبقه بندی های رایج این است که پل های بلاک چین را به دو نوع تقسیم کنیم: نگهبانی (متمرکز) و غیر نگهبانی (غیرمتمرکز).

پل های نگهبانی از کاربران می خواهند که به یک نهاد مرکزی اعتماد کنند تا سیستم را به درستی و ایمن کار کند. کاربران باید تحقیقات گسترده ای انجام دهند تا مطمئن شوند که این نهاد قابل اعتماد است.

پل‌های غیرقانونی به شیوه‌ای غیرمتمرکز عمل می‌کنند و با تکیه بر قراردادهای هوشمند برای مدیریت فرآیندهای قفل کردن و ضرب رمزنگاری، نیاز به اعتماد به اپراتور پل را از بین می‌برند. در این حالت، امنیت سیستم به خوبی کد زیرین است.

پل های بلاک چین بر اساس عملکردها

طبقه بندی دیگر بر اساس نحوه عملکرد پل بلاک چین است. برخی از نمونه‌ها عبارتند از پل‌های دارایی پیچیده و پل‌های زنجیره جانبی.

پل‌های دارایی پیچیده، قابلیت تعامل ارزهای دیجیتال را امکان‌پذیر می‌کنند، برای مثال، انتقال بیت‌کوین به شبکه اتریوم از طریق بسته‌بندی BTC به BTC Wrapped (WBTC) ، یک توکن ERC20 که با شبکه اتریوم سازگار است. پل های زنجیره جانبی، بلاک چین والد را به زنجیره جانبی فرزندش متصل می کند و امکان همکاری بین این دو را فراهم می کند. آنها مورد نیاز هستند زیرا والد و زنجیره جانبی ممکن است مکانیسم های اجماع متفاوتی داشته باشند.

یک مثال xDai Bridge است که شبکه اصلی اتریوم را به Gnosis Chain (بلاک چین xDai سابق)، یک زنجیره جانبی پرداخت پایدار مبتنی بر اتریوم متصل می‌کند. xDai توسط مجموعه‌ای از اعتبارسنجی‌ها متفاوت از آنهایی که شبکه اتریوم را نگهداری می‌کنند، ایمن می‌شود. پل xDai امکان انتقال آسان ارزش بین دو زنجیره را فراهم می کند.

پل های بلاک چین توسط مکانیسم ها

پل های یک طرفه (یک طرفه) و پل های دو طرفه (دو طرفه) وجود دارد. پل یک طرفه به این معنی است که کاربران فقط می‌توانند دارایی‌ها را به یک بلاک چین متصل کنند، اما نمی‌توانند به بلاک چین اصلی خود بازگردند. پل های دو طرفه امکان پل زدن دارایی ها در هر دو جهت را فراهم می کند.

مزایای پل های بلاک چین

مهمترین مزیت پل های بلاک چین توانایی بهبود قابلیت همکاری است.
آنها تبادل توکن‌ها، دارایی‌ها و داده‌ها را در میان بلاک‌چین‌های مختلف، چه بین پروتکل‌های لایه 1 و لایه 2 یا زنجیره‌های جانبی مختلف، امکان‌پذیر می‌سازند. به عنوان مثال، WBTC به کاربران بیت کوین امکان می دهد تا برنامه های غیرمتمرکز ( dapps ) و سرویس های DeFi اکوسیستم اتریوم را کشف کنند. یک بخش بلاک چین قابل همکاری برای موفقیت آینده این صنعت بسیار مهم است.

یکی دیگر از مزایای پل های بلاک چین، بهبود مقیاس پذیری است. برخی از پل های بلاک چین می توانند تعداد زیادی از تراکنش ها را انجام دهند و کارایی را بهبود بخشند.

به عنوان مثال، پل اتریوم-پلیگون یک پل دو طرفه غیرمتمرکز است که به عنوان یک راه حل مقیاس پذیر برای شبکه اتریوم عمل می کند. در نتیجه، کاربران می توانند از تراکنش های سریع تر و هزینه های تراکنش کمتر بهره مند شوند.

خطرات پل های بلاک چین

در عین حال، پل های بلاک چین دارای محدودیت هایی هستند. مهاجمان از آسیب‌پذیری‌های قراردادهای هوشمند برخی از پل‌های بلاک چین سوء استفاده کرده‌اند. مقادیر انبوهی از رمزارزها توسط بازیگران مخرب از پل‌های زنجیره‌ای متقاطع سوء استفاده شده است.

پل های نگهداری ممکن است کاربران را در معرض خطرات نگهداری قرار دهد. نهاد متمرکز پشت پل نگهبانی از نظر تئوری می تواند وجوه کاربران را بدزدد. هنگام استفاده از پل های نگهبانی، به سراغ برندهای معتبر با سوابق طولانی مدت بروید.

یکی دیگر از محدودیت های فنی بالقوه، تنگناهای نرخ تراکنش است. گلوگاه ظرفیت توان عملیاتی یک زنجیره واحد می تواند مانع از قابلیت همکاری بلاک چین در مقیاس بزرگ شود.

در حالی که یک پل می‌تواند تراکم را در یک شبکه شلوغ کاهش دهد، انتقال دارایی‌ها به زنجیره‌ای دیگر مشکل مقیاس‌پذیری را حل نمی‌کند زیرا کاربران همیشه به مجموعه‌ای از برنامه‌ها و سرویس‌ها دسترسی نخواهند داشت. به عنوان مثال، برخی از Dapp های اتریوم در پل Polygon Bridge در دسترس نیستند ، که کارایی مقیاس پذیری آن را محدود می کند.
در نهایت، پل‌های بلاک چین می‌توانند پروتکل‌های زیربنایی را در معرض خطرات مربوط به عدم تعادل در اعتماد قرار دهند. از آنجایی که پل های بلاک چین، بلاک چین های مختلف را به هم متصل می کنند، امنیت کلی شبکه های متصل به هم به اندازه ضعیف ترین پیوند قوی است.

آینده پل های بلاک چین چیست؟

اینترنت یک سیستم انقلابی است تا حدی به دلیل قابلیت همکاری بالا. پل های بلاک چین برای افزایش قابلیت همکاری و پذیرش انبوه صنعت بلاک چین حیاتی هستند. آنها برخی از نوآوری های ضروری را فعال کرده اند و به کاربران اجازه می دهند دارایی ها را بین بسیاری از پروتکل های بلاک چین مبادله کنند. پل های بلاک چین از نظر تعداد پل ها، کاربران و حجم کل تراکنش ها رشد قابل توجهی داشته اند.

نیاز به پل های بلاک چین احتمالاً با حرکت اینترنت به سمت Web3 ادامه خواهد یافت. نوآوری های آینده ممکن است مقیاس پذیری و کارایی بیشتری را برای کاربران و توسعه دهندگان فراهم کند.

می تواند راه حل های نوآورانه ای برای مقابله با خطرات امنیتی مرتبط با پل ها وجود داشته باشد. پل های بلاک چین برای ساختن یک فضای بلاک چین قابل تعامل، باز و غیرمتمرکز ضروری هستند.

بستن افکار

توسعه صنعت بلاک چین توسط نوآوری های مداوم هدایت می شود. پروتکل‌های پیشگامی مانند شبکه‌های بیت‌کوین و اتریوم وجود دارند که به دنبال آن تعداد بی‌شماری بلاک چین لایه 1 و لایه 2 جایگزین می‌شوند. تعداد سکه ها و توکن های کریپتو به طور تصاعدی افزایش یافته است.

با قوانین و فناوری های جداگانه، آنها به پل های زنجیره بلوکی برای اتصال به یکدیگر نیاز دارند. یک اکوسیستم بلاک چین که توسط پل‌ها به هم متصل شده‌اند، منسجم‌تر و قابل اجراتر است و فرصت‌هایی را برای مقیاس‌پذیری و کارایی بهتر باز می‌کند. با حملات متعدد به پل های زنجیره ای، جستجو برای طراحی پل ایمن تر و قوی تر ادامه دارد.