برنامه های غیرمتمرکز (DApps) چیست؟

در دیاکو وب به مقاله ای می‌پردازیم که شامل برنامه های غیرمتمرکز (DApps) هستند، و در بالای شبکه های بلاک چین اجرا می‌شوند. تنوع بسیار زیادی از DApp ها با موارد استفاده مختلف مانند بازی، امور مالی، رسانه های اجتماعی و موارد دیگر وجود دارد.

اگر چه DAppها می‌توانند شبیه برنامه های معمولی تلفن همراه در تلفن شما به نظر برسند، سیستم باطن آنها متفاوت است. DAppها برای عملکرد به جای یک سیستم متمرکز بر قراردادهای هوشمند در یک شبکه توزیع شده متکی هستند. آنها را شفاف‌تر، غیرمتمرکزتر و مقاوم‌تر در برابر حملات می‌کند، اما برخی از چالش‌های جدید را نیز معرفی می‌کند.

مقدمه

از زمان تولد بیت کوین (BTC) بیش از یک دهه پیش، بلاک چین ها برای باز کردن مجموعه ای از عملکردهای جدید و استفاده از موارد فراتر از ارز تکامل یافته اند. یکی از این راه‌های جدید، ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) برای استفاده از فناوری بلاک چین برای بهبود بسیاری از بخش‌ها و خدمات سنتی است.

برنامه های غیرمتمرکز (DApps) چیست؟

برنامه‌های غیرمتمرکز ( DApps ) برنامه‌ها یا برنامه‌های دیجیتال مبتنی بر قرارداد هوشمند هستند که به جای سرورهای متمرکز بر روی بلاک چین اجرا می‌شوند. ظاهر و احساسی شبیه به برنامه های تلفن همراه معمولی در گوشی هوشمند شما دارند و خدمات و عملکردهای متنوعی از بازی گرفته تا امور مالی، رسانه های اجتماعی و بسیاری موارد دیگر را ارائه می دهند.
همانطور که از نام آن پیداست، DApp ها بر روی شبکه های همتا به همتا غیرمتمرکز اجرا می شوند . یک گزارش اولیه نشان می دهد که DApp ها دارای ویژگی های زیر هستند:

  • منبع باز: کد منبع DApps در دسترس عموم است، به این معنی که هر کسی می تواند آنها را تأیید، استفاده، کپی و اصلاح کند. هیچ نهاد واحدی وجود ندارد که اکثر سکه ها یا توکن های آن را کنترل کند. کاربران نیز می توانند تغییراتی را در DApp پیشنهاد و رای دهند.
  • غیرمتمرکز و از نظر رمزنگاری ایمن: برای اطمینان از ایمنی داده ها، تمام اطلاعات DApp به صورت رمزنگاری ایمن شده و در یک بلاک چین عمومی و غیرمتمرکز ذخیره می شود که توسط چندین کاربر (یا گره ها ) نگهداری می شود.
  • یک سیستم نشانه گذاری شده: DApps را می توان با یک رمز رمزنگاری قابل دسترسی کرد. آنها می توانند ارزهای رمزنگاری شده مانند ETH را بپذیرند یا با استفاده از یک الگوریتم اجماع، مانند اثبات کار (PoW) یا اثبات سهام (PoS) یک توکن بومی تولید کنند. این توکن همچنین می تواند برای پاداش دادن به مشارکت کنندگانی مانند ماینرها و سهامداران استفاده شود.

تحت این تعریف گسترده، بلاک چین بیت کوین را می توان به عنوان یک DApp – و مسلماً اولین DApp تا کنون تعریف کرد. این منبع باز است، با تمام داده‌ها روی بلاک چین غیرمتمرکز آن، متکی به رمز رمزگذاری شده است و از الگوریتم اجماع PoW استفاده می‌کند. همین امر در مورد سایر بلاک چین هایی که دارای ویژگی های فوق هستند نیز صدق می کند.

با این حال، امروزه اصطلاح “DApps” به طور کلی به همه برنامه هایی اطلاق می شود که دارای عملکردهای قرارداد هوشمند هستند و در شبکه های بلاک چین اجرا می شوند. بلاک چین بیت کوین از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی کند، بنابراین اکثر مردم آن را یک DApp نمی دانند.

از ژوئن 2022، اکثر DApp ها در شبکه اتریوم وجود دارند . این یک زیرساخت قوی برای توسعه دهندگان DApp ارائه می دهد تا موارد استفاده موجود را گسترش دهند. اما همانطور که DAppها بالغ می شوند، توسعه دهندگان شروع به ساخت آنها بر روی سایر بلاک چین کرده اند، از جمله BNB Smart Chain (BSC) ، Solana (SOL) ، Polygon (MATIC) ، Avalanche (AVAX) ، EOS و غیره.

DApp ها چگونه کار می کنند؟

DApps برنامه هایی هستند که توسط قراردادهای هوشمند پشتیبانی می شوند . کد باطن آنها در شبکه های همتا به همتا توزیع شده اجرا می شود. یک قرارداد هوشمند به عنوان مجموعه ای از قوانین از پیش تعریف شده عمل می کند که توسط کد رایانه ای اجرا می شود. وقتی و اگر شرایط خاصی برآورده شود، همه گره های شبکه وظایفی را که قرارداد مشخص می کند، اجرا می کنند.
هنگامی که یک قرارداد هوشمند بر روی بلاک چین مستقر می شود، تغییر کد یا از بین بردن آن دشوار است. بنابراین، حتی اگر تیم پشت DApp منحل شده باشد، کاربران همچنان می توانند به DApp دسترسی داشته باشند.

مزایای DApps

در حالی که رابط‌های DApps و برنامه‌های کاربردی سنتی می‌توانند مشابه به نظر برسند، DAppها در مقایسه با همتایان متمرکز خود مزایای متعددی را ارائه می‌دهند. برنامه های وب داده ها را روی سرورهای متمرکز ذخیره می کنند. یک سرور در معرض خطر ممکن است کل شبکه برنامه را از بین ببرد و آن را به طور موقت یا دائم غیرقابل استفاده کند. سیستم های متمرکز نیز ممکن است از نشت داده یا سرقت رنج ببرند و شرکت ها و کاربران فردی را در معرض خطر قرار دهند.

در مقابل، DAppها بر روی شبکه های توزیع شده و بدون قدرت مرکزی ساخته می شوند. بدون هیچ نقطه شکست واحدی، DAppها کمتر در برابر حملات آسیب پذیر هستند، و این امر باعث می شود که عوامل مخرب ربودن شبکه را بسیار دشوار کنند. شبکه P2P همچنین می‌تواند اطمینان حاصل کند که DApp با کمترین زمان از کار افتادگی ادامه می‌دهد، حتی اگر رایانه‌ها یا بخش‌هایی از شبکه دچار مشکل شوند.

ماهیت غیرمتمرکز DApps همچنین به این معنی است که کاربران می توانند کنترل بیشتری بر اطلاعاتی که به اشتراک می گذارند داشته باشند. با توجه به اینکه هیچ شرکتی اطلاعات شخصی کاربران را کنترل نمی کند، آنها نیازی به ارائه هویت واقعی برای تعامل با یک DApp ندارند. در عوض، آنها می توانند از یک کیف پول رمزنگاری برای اتصال به DApps استفاده کنند و به طور کامل اطلاعاتی را که به اشتراک می گذارند کنترل کنند.
یکی دیگر از مزایای DApps این است که توسعه دهندگان می توانند با استفاده از قراردادهای هوشمند، به راحتی ارزهای دیجیتال را در عملکردهای اصلی خود ادغام کنند. به عنوان مثال، DApps در اتریوم می‌توانند بدون ادغام ارائه‌دهندگان پرداخت شخص ثالث، ETH را به عنوان پرداخت بپذیرند.

محدودیت های DApps

DApp ها پتانسیل تبدیل شدن به بخش مهمی از آینده بدون سانسور را دارند، اما هر سکه دو روی دارد. برنامه‌های غیرمتمرکز هنوز در مراحل اولیه توسعه هستند و صنعت هنوز محدودیت‌هایی مانند مقیاس‌پذیری، تغییرات کد و پایگاه کاربر کم را برطرف نکرده است.

DAppها برای کار کردن به قدرت محاسباتی قابل توجهی نیاز دارند که می تواند شبکه هایی را که روی آنها اجرا می کنند بارگذاری کند. به عنوان مثال، برای دستیابی به امنیت، یکپارچگی، شفافیت و قابلیت اطمینان مورد نظر اتریوم، به هر اعتبارسنجی نیاز دارد که هر تراکنش اجرا شده در شبکه را اجرا و ذخیره کند. این می تواند به نرخ تراکنش در ثانیه (TPS) سیستم آسیب برساند و منجر به ازدحام شبکه و افزایش هزینه های گاز شود.
ایجاد تغییرات در DApp نیز چالش برانگیز است. برای افزایش تجربه و امنیت کاربر، یک DApp احتمالاً به تغییرات مداوم برای رفع اشکالات، به روز رسانی رابط کاربری و افزودن قابلیت های جدید نیاز دارد. با این حال، هنگامی که یک DApp در بلاک چین مستقر شد، تغییر کد باطن آن دشوار است. برای تأیید هر گونه تغییر یا بهبودی که ممکن است زمان زیادی طول بکشد، نیاز به اجماع اکثریت گره های شبکه دارد.

فراوانی DApp های موجود در بازار، برجسته شدن و جذب کاربران بسیاری را برای فرد دشوار می کند. برای اینکه یک DApp به طور مؤثر عمل کند، باید به یک اثر شبکه دست یابد – هرچه یک DApp تعداد کاربران بیشتری داشته باشد، در ارائه خدمات مؤثرتر است. تعداد بیشتری از کاربران همچنین می توانند DApp را ایمن تر کنند و از آن در برابر دخالت هکرها در کد منبع باز محافظت کنند.

موارد استفاده محبوب DApp

DApps رویکرد جدیدی را برای مشاغل در بسیاری از صنایع ارائه می دهد تا به کاربران بیشتری دسترسی پیدا کند. برخی از موارد استفاده محبوب از DApp عبارتند از GameFi، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) ، سرگرمی، و حاکمیت.

GameFi

محبوبیت DApp های GameFi رو به افزایش است، که نمونه آن ظهور Axie Infinity ، یک بازی بازی برای کسب درآمد در بلاک چین اتریوم است. بر اساس DappRadar ، فعالیت بازی های بلاک چین در سه ماهه اول سال 2022 شاهد افزایش 2000 درصدی نسبت به سال 2021 بود.

همچنین در مارس 2022، 1.22 میلیون کیف پول فعال منحصر به فرد (UAW) را جذب کرد که بیش از 50 درصد از فعالیت ها مربوط به DApp های بازی بود.

برخلاف بازی‌های ویدیویی سنتی، اکثر برنامه‌های بازی‌سازی به بازیکنان کنترل کامل بر دارایی‌های درون بازی خود را می‌دهند. آنها همچنین به بازیکنان فرصت هایی برای کسب درآمد از این آیتم ها در خارج از بازی ارائه می دهند.

برای مثال، Axie Infinity دارای شخصیت‌های بازی، سرزمین مجازی و آیتم‌های بازی در قالب NFT است. بازیکنان می‌توانند آن‌ها را در کیف پول‌های کریپتو ذخیره کنند، آن‌ها را به آدرس‌های دیگر اتریوم منتقل کنند یا با دیگر بازیکنان در بازارهای NFT معامله کنند. در داخل اکوسیستم، بازیکنان می‌توانند برای جمع‌آوری توکن‌های ERC-20 که می‌توانند در صرافی‌ها معامله شوند ، با یکدیگر رقابت کنند . به طور معمول، هرچه بیشتر بازی کنند، جوایز بیشتری می توانند در بازی کسب کنند.

DeFi و DEX

امور مالی سنتی متکی به موسسات مالی است تا به عنوان واسطه عمل کنند. از طریق DApps، همه می توانند بدون هیچ مرجع مرکزی از خدمات مالی استفاده کنند و کنترل کامل دارایی های خود را حفظ کنند. DeFi همچنین می تواند برای افراد کم درآمد مفید باشد و به آنها امکان دسترسی به طیف گسترده ای از خدمات مالی با هزینه های بسیار کمتر را می دهد.

قرض گرفتن و وام دادن محبوب ترین انواع خدمات مالی هستند که برنامه های غیرمتمرکز ارائه می کنند. DeFi DApps تسویه تراکنش فوری، چک های اعتباری حداقل به هیچ، و امکان استفاده از دارایی های دیجیتال به عنوان وثیقه را ارائه می دهد. کاربران می توانند در بازارهای وام دهی DApp انعطاف بیشتری داشته باشند.

به عنوان مثال، وام دهندگان با انتخاب توکن و روی چه پلت فرمی، کنترل بیشتری بر وام های خود دارند. کاربران همچنین می توانند به طور بالقوه 100٪ از سود حاصل از وام را به دست آورند زیرا آنها مجبور به پرداخت هیچ گونه کارمزد واسطه نیستند.

صرافی های غیرمتمرکز (DEX) نمونه مهم دیگری از DApp های مالی هستند. چنین پلتفرم‌هایی با حذف واسطه‌هایی مانند صرافی‌های رمزنگاری متمرکز، تجارت همتا به همتا را تسهیل می‌کنند.

کاربران نیازی به چشم پوشی از نگهداری وجوه خود ندارند. آنها به جای انتقال دارایی های خود به صرافی، مستقیماً با کمک قراردادهای هوشمند با کاربر دیگری معامله می کنند. سفارشات به صورت زنجیره ای و مستقیم بین کیف پول کاربران اجرا می شوند. از آنجایی که DEX ها به نگهداری کمتری نیاز دارند، معمولاً در مقایسه با صرافی های متمرکز، کارمزد معاملاتی کمتری دارند. برخی از DEX های محبوب عبارتند از Uniswap ، SushiSwap و PancakeSwap.

سرگرمی

سرگرمی بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ماست. با DApps، فعالیت‌های روزانه که مردم از آن لذت می‌برند به تجربیات دیجیتالی تبدیل می‌شوند که می‌توانند انگیزه‌های اقتصادی نیز ایجاد کنند. به عنوان مثال، Audius ، یک پلتفرم پخش موسیقی غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین، واسطه‌هایی را که در صنعت موسیقی سنتی وجود دارد حذف می‌کند تا هنرمندان و طرفداران را مستقیماً به هم متصل کند. این به متصدیان موسیقی اجازه می دهد تا بهتر از محتوای خود درآمد کسب کنند و رکوردهای تغییرناپذیری از کار خود در بلاک چین تولید کنند.

DAppها همچنین در حال حل مشکلاتی هستند که کاربران پلتفرم رسانه های اجتماعی با آن مواجه هستند.

غول های متمرکز رسانه های اجتماعی مانند توییتر و فیس بوک اغلب به دلیل سانسور پست ها و سوء استفاده از داده های کاربران مورد انتقاد قرار می گیرند. با برنامه‌های اجتماعی غیرمتمرکز مانند Steemit، جامعه می‌تواند آزادانه تعامل داشته باشد و نظرات خود را با محدودیت‌ها و سانسور کمتر بیان کند و در عین حال از کنترل بیشتری بر اطلاعات شخصی خود برخوردار باشد.

حکومت

DApp ها می توانند با معرفی مکانیسم تصمیم گیری جامعه محور تر، کاربران را برای ایفای نقش بیشتر در اداره سازمان های آنلاین توانمند کنند. با کمک قراردادهای هوشمند، کاربرانی که توکن‌های حاکمیتی یک پروژه بلاک چین خاص را در اختیار دارند، می‌توانند پیشنهادهایی را برای جامعه ایجاد کنند تا به آن رأی دهند و به صورت ناشناس رأی خود را به پیشنهادهای دیگران بدهند.

یکی از مدل‌های حکمرانی غیرمتمرکز، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAOs) است. DAO ها را می توان DApp های کاملاً مستقلی در نظر گرفت که از قراردادهای هوشمند برای تصمیم گیری بدون یک مرجع مرکزی استفاده می کنند. آنها هیچ سلسله مراتبی ندارند. در عوض، مکانیسم‌های اقتصادی هستند که منافع سازمان را با منافع تک تک اعضای DAO هماهنگ می‌کنند.

چگونه به DApps متصل شویم؟

برای تعامل با یک DApp، ابتدا به یک کیف پول افزونه مرورگر سازگار مانند MetaMask ، Trust Wallet یا Binance Chain Wallet نیاز دارید . راه اندازی آنها فقط چند دقیقه طول می کشد. برخی حتی نسخه های موبایل را برای دسترسی آسان ارائه می دهند.

بیایید از Trust Wallet به عنوان مثال استفاده کنیم تا نحوه اتصال آن به PancakeSwap در BNB Smart Chain (BSC) را ببینیم . اگر هنوز کیف پول Trust ندارید، این مقاله آکادمی را در مورد نحوه نصب آن بر روی گوشی هوشمند خود بررسی کنید.

واریز BNB به Trust Wallet

برای استفاده از DApps در BSC، به مقداری BNB برای پرداخت هزینه تراکنش نیاز دارید . به عنوان مثال، می توانید BNB را از کیف پول بایننس اسپات خود برداشت کنید. به Trust Wallet خود بروید و روی [BNB Smart Chain] ضربه بزنید. روی [BNB Beacon Chain] کلیک نکنید. این گزینه برای BEP-2 BNB در BNB Beacon Chain است و نمی توان از آن برای پرداخت هزینه تراکنش در BSC استفاده کرد.
Trust Wallet
تراست ولت
برای مشاهده آدرس سپرده BNB خود، روی [Receive] بزنید. سپس می توانید این آدرس را کپی و در کیف پول برداشتی خود جایگذاری کنید یا کد QR را اسکن کنید تا انتقال انجام شود.
دریافت در تراست ولت
آدرس دریافت تراست ولت
پس از تایید تراکنش در بلاک چین، مبلغ BNB را در صفحه اصلی Trust Wallet خود خواهید دید.

افزودن پنکیک سواپ به لیست کیف پول قابل اعتماد شما

لیست پیش‌فرض توکن‌های Trust Wallet شامل توکن‌های DApp مانند PancakeSwap (CAKE) نمی‌شود. برای اینکه پنکیک سواپ در کیف پول شما قابل مشاهده باشد، ابتدا باید آن را به لیست اضافه کنید.

روی [Add Tokens] بزنید و “PancakeSwap” را جستجو کنید. کیک را در بلاک چین های مختلف خواهید دید. همانطور که از BSC استفاده می کنیم، برای جابجایی روی دکمه کنار [BEP-20 CAKE] ضربه بزنید.

اضافه کردن پنکیک سواپ
اضافه شدن پنکیک سواپ به تراست ولت

اکنون باید کیک را در لیست توکن کیف پول اعتماد خود ببینید.

پنکیک در تراست
مشاهده پنکیک سواپ در تراست ولت

گام بعدی این است که Trust Wallet خود را به PancakeSwap متصل کنید. می توانید از طریق مرورگر داخلی تلفن همراه در Trust Wallet یا دسکتاپ متصل شوید.

اتصال به PancakeSwap از طریق مرورگر به Trust Wallet

1. از صفحه اصلی Trust Wallet روی [Broswer] ضربه بزنید و به وب‌سایت PancakeSwap بروید.

PancakeSwap
PancakeSwap in trust wallet browser

2. از شما خواسته می شود Trust Wallet خود را متصل کنید. روی [Connect] ضربه بزنید.

تایید تراست ولت
تایید اضافه شدن پنکیک به تراست ولت

پایان

DApps با تقویت برنامه های معمولی با فناوری بلاک چین، عملکرد وب را گسترش می دهند.

برنامه های غیرمتمرکز می توانند موارد استفاده نوآورانه تری را در آینده به بازار بیاورند. همانطور که DappRadar گزارش داده است، DApps تقریباً 2.4 میلیون کاربر فعال روزانه را تا سه ماهه اول 2022 ثبت کرده است و انتظار می‌رود علاقه کاربران به طور مداوم افزایش یابد. با این حال، توسعه‌دهندگان DApp و شبکه‌های بلاک چینی که بر روی آن‌ها ایجاد می‌کنند، هنوز محدودیت‌های فعلی را قبل از رسیدن به پذیرش انبوه برطرف نکرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *