تجارت فارکس: راهنمای مبتدیان

فارکس (FX) یک مجموعه ارز و مبادلات خارجی است. ارز خارجی فرآیند تبدیل یک ارز به ارز دیگر به دلایل مختلف است، معمولاً برای تجارت، تجارت یا گردشگری. بر اساس گزارش سه ساله 2019 بانک تسویه بین المللی (بانک جهانی برای بانک های مرکزی ملی)، حجم معاملات روزانه فارکس در سال 2019 به 6.6 تریلیون دلار رسید.

معاملات ارزها می تواند مخاطره آمیز و پیچیده باشد. از آنجا که چنین جریان های تجاری بزرگی در داخل سیستم وجود دارد، برای معامله گران سرکش دشوار است که بر قیمت یک ارز تأثیر بگذارند. این سیستم به ایجاد شفافیت در بازار برای سرمایه گذاران با دسترسی به معاملات بین بانکی کمک می‌کند.

سرمایه گذاران خرد باید زمانی را صرف یادگیری در مورد بازار فارکس کنند و سپس تحقیق کنند که با کدام کارگزار فارکس ثبت نام کنند و دریابند که آیا این امر در ایالات متحده یا بریتانیا (فروشندگان ایالات متحده و بریتانیا نظارت بیشتری دارند) یا در کشوری با قوانین و نظارت سست تر. همچنین ایده خوبی است که بدانید در صورت بروز بحران در بازار یا ورشکستگی یک فروشنده، چه نوع محافظت از حساب در دسترس است.

برای آشنایی با بازارهای فارکس، کاربرد آن و نحوه شروع معامله به ادامه مطلب بروید.

خلاصه کل مقاله آموزشی

 • بازار ارز (همچنین به عنوان فارکس یا FX شناخته می شود) یک بازار جهانی برای مبادله ارزهای ملی است.
 • به دلیل گستردگی تجارت، بازرگانی و مالی در سرتاسر جهان، بازارهای فارکس معمولاً بزرگترین و نقدشونده ترین بازارهای دارایی در جهان هستند.
 • ارزها در برابر یکدیگر به صورت جفت نرخ مبادله معامله می شوند. به عنوان مثال، EUR/USD یک جفت ارز برای معامله یورو در برابر دلار آمریکا است.
 • بازارهای فارکس به‌عنوان بازارهای نقدی (نقدی) و همچنین بازارهای مشتقه وجود دارند که معاملات آتی، آتی، اختیار معامله و سوآپ ارز را ارائه می‌کنند.
 • فعالان بازار از فارکس برای محافظت در برابر ریسک ارز بین‌المللی و نرخ بهره، سفته‌بازی در رویدادهای ژئوپلیتیکی، و تنوع بخشیدن به پرتفوی‌ها و دلایل دیگر استفاده می‌کنند.

بازار فارکس چیست؟

بازار ارز محل داد و ستد ارزها است. ارزها مهم هستند زیرا به ما امکان می دهند کالاها و خدمات را به صورت محلی و فرامرزی خریداری کنیم. برای انجام تجارت و تجارت خارجی باید ارزهای بین المللی مبادله شود. اگر در ایالات متحده زندگی می‌کنید و می‌خواهید از فرانسه پنیر بخرید، شما یا شرکتی که از آن پنیر می‌خرید باید پول پنیر را به یورو (یورو) به فرانسوی‌ها بپردازید. این بدان معناست که واردکننده آمریکایی باید ارزش دلار آمریکا (USD) را با یورو مبادله کند.

در مورد مسافرت هم همینطور. یک گردشگر فرانسوی در مصر نمی تواند برای دیدن اهرام به یورو پرداخت کند، زیرا ارز محلی مورد قبول نیست. گردشگر باید یورو را با پول محلی، در این مورد پوند مصر، با نرخ فعلی مبادله کند.

یکی از جنبه های منحصر به فرد این بازار بین المللی این است که هیچ بازار مرکزی برای ارز خارجی وجود ندارد. در عوض، معاملات ارز به صورت الکترونیکی از طریق باجه (OTC) انجام می شود، به این معنی که همه تراکنش ها از طریق شبکه های کامپیوتری در میان معامله گران در سراسر جهان انجام می شود، نه در یک صرافی متمرکز. این بازار 24 ساعته، پنج روز و نیم هفته باز است و ارزها در سراسر جهان در مراکز مالی مهم فرانکفورت، هنگ کنگ، لندن، نیویورک، پاریس، سنگاپور، سیدنی، توکیو و زوریخ در سراسر جهان معامله می شوند.

تقریبا در هر منطقه زمانی این بدان معناست که وقتی روز معاملاتی ایالات متحده به پایان می رسد، بازار فارکس دوباره در توکیو و هنگ کنگ آغاز می شود. به این ترتیب، بازار فارکس می‌تواند در هر زمان بسیار فعال باشد و قیمت‌ها دائما در حال تغییر باشند.

تاریخچه مختصری از فارکس

در ابتدایی ترین مفهوم آن، بازار فارکس قرن هاست که وجود داشته است. مردم همیشه برای خرید کالاها و خدمات کالاها و ارزها را مبادله یا مبادله کرده اند. با این حال، بازار فارکس، همانطور که ما امروز آن را درک می کنیم، یک اختراع نسبتا مدرن است.

پس از شروع به فروپاشی توافق برتون وودز در سال 1971، ارزهای بیشتری اجازه یافتند آزادانه در برابر یکدیگر شناور شوند. ارزش تک تک ارزها بر اساس تقاضا و گردش متفاوت است و توسط خدمات معاملات ارزی نظارت می شود.

بانک‌های تجاری و سرمایه‌گذاری بیشتر معاملات را در بازارهای فارکس به نمایندگی از مشتریان خود انجام می‌دهند، اما فرصت‌های سفته‌بازی نیز برای معامله یک ارز در برابر ارز دیگر برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و فردی وجود دارد.

دو ویژگی متمایز از ارزها به عنوان یک کلاس دارایی وجود دارد:

 • شما می توانید تفاوت نرخ بهره بین دو ارز را بدست آورید.
 • شما می توانید از تغییرات نرخ ارز سود ببرید.

یک سرمایه‌گذار می‌تواند با خرید ارز با نرخ بهره بالاتر و کوتاه کردن ارز با نرخ بهره کمتر، از تفاوت بین دو نرخ بهره در دو اقتصاد مختلف سود ببرد. قبل از بحران مالی 2008، کوتاه کردن ین ژاپن (JPY) و خرید پوند انگلیس (GBP) بسیار رایج بود زیرا تفاوت نرخ بهره بسیار زیاد بود. این استراتژی گاهی اوقات به عنوان تجارت حمل و نقل نامیده می‌شود.

مروری بر بازارهای فارکس

بازار FX جایی است که ارزها معامله می شوند. این تنها بازار معاملاتی واقعاً مستمر و بدون توقف در جهان است. در گذشته، بازار فارکس تحت سلطه شرکت‌های نهادی و بانک‌های بزرگ بود که به نمایندگی از مشتریان عمل می‌کردند. اما در سال‌های اخیر بیشتر خرده‌فروشی شده است و معامله‌گران و سرمایه‌گذاران با اندازه‌های مختلف هلدینگ شروع به مشارکت در آن کرده‌اند.

یکی از جنبه‌های جالب بازارهای فارکس جهانی این است که هیچ ساختمان فیزیکی وجود ندارد که به عنوان مکان معاملاتی برای بازارها عمل کند. در عوض، این مجموعه ای از اتصالات است که از طریق پایانه های تجاری و شبکه های کامپیوتری ایجاد می شود. مشارکت کنندگان در این بازار موسسات، بانک های سرمایه گذاری، بانک های تجاری و سرمایه گذاران خرد هستند.

بازار ارز نسبت به سایر بازارهای مالی غیرشفاف تلقی می شود. ارزها در بازارهای فرابورس معامله می شوند که در آن افشای اطلاعات اجباری نیست. استخرهای نقدینگی بزرگ از شرکت های نهادی یکی از ویژگی های رایج بازار است. می توان فرض کرد که پارامترهای اقتصادی یک کشور باید مهمترین معیار برای تعیین قیمت آن باشد. اما اینطور نیست. یک نظرسنجی در سال 2019 نشان داد که انگیزه موسسات مالی بزرگ مهمترین نقش را در تعیین قیمت ارز ایفا می کند.

فارکس عمدتاً از طریق سه محل معامله می شود: بازارهای نقدی، بازارهای پیش فروش و بازارهای آتی. بازار نقدی بزرگترین بازار از هر سه بازار است، زیرا دارایی «بنیادی» است که بازارهای آتی و آتی بر آن مبتنی است. هنگامی که مردم به بازار فارکس مراجعه می کنند، بنابراین معمولاً به بازار نقدی اشاره می کنند. بازارهای آتی و آتی معمولاً برای شرکت‌ها یا شرکت‌های مالی که باید ریسک‌های ارز خارجی خود را تا تاریخ مشخصی در آینده پوشش دهند، محبوبیت بیشتری دارند.

بازار نقطه ای

معاملات فارکس در بازار نقدی همیشه بزرگترین بوده است زیرا در بزرگترین دارایی واقعی زیربنایی برای بازارهای آتی و آتی معامله می شود. پیش از این، حجم معاملات در بازارهای آتی و آتی از بازارهای نقدی پیشی گرفت. با این حال، حجم معاملات برای بازارهای نقدی فارکس با ظهور تجارت الکترونیک و گسترش کارگزاران فارکس افزایش یافت.

بازار نقدی جایی است که ارزها بر اساس قیمت معاملاتی آنها خرید و فروش می شوند. این قیمت بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شودو بر اساس عوامل متعددی از جمله نرخ بهره فعلی، عملکرد اقتصادی، احساسات نسبت به موقعیت‌های سیاسی جاری (چه در سطح محلی و چه در سطح بین‌المللی) و درک عملکرد آینده یک ارز در برابر ارز دیگر محاسبه می‌شود. معامله نهایی به عنوان معامله نقطه ای شناخته می شود. این یک معامله دوجانبه است که در آن یکی از طرفین مبلغ ارز مورد توافق را به طرف مقابل تحویل می دهد و مقدار مشخصی از ارز دیگر را به ارزش نرخ ارز توافق شده دریافت می کند. پس از بسته شدن یک موقعیت، تسویه نقدی است. اگرچه بازار نقدی معمولاً به عنوان بازاری شناخته می شود که با معاملات در حال حاضر (و نه در آینده) سروکار دارد، این معاملات در واقع دو روز طول می کشد تا تسویه حساب شود.

بازارهای آینده و آتی

قرارداد آتی یک قرارداد خصوصی بین دو طرف برای خرید ارز در تاریخ آتی و با قیمت از پیش تعیین شده در بازارهای فرابورس است. قرارداد آتی یک توافق استاندارد بین دو طرف برای تحویل یک ارز در تاریخ آینده و با قیمت از پیش تعیین شده است. معاملات آتی در بورس و نه فرابورس.

در بازار فوروارد، قراردادها در فرابورس بین دو طرف خرید و فروش می شود که شرایط توافق را بین خود تعیین می کنند. در بازار آتی، قراردادهای آتی بر اساس اندازه استاندارد و تاریخ تسویه در بازارهای کالاهای عمومی، مانند بورس کالای شیکاگو (CME) خرید و فروش می شوند.

در ایالات متحده، انجمن ملی معاملات آتی (NFA) بازار آتی را تنظیم می کند. قراردادهای آتی دارای جزئیات خاصی هستند، از جمله تعداد واحدهای مورد معامله، تاریخ تحویل و تسویه، و حداقل افزایش قیمت که قابل سفارشی کردن نیست. صرافی به عنوان طرف مقابل معامله گر عمل می کند و خدمات ترخیص و تسویه حساب را ارائه می دهد.

هر دو نوع قرارداد الزام آور هستند و معمولاً پس از انقضا به صورت نقدی در صرافی مورد نظر تسویه می شوند، اگرچه قراردادها را می توان قبل از انقضا نیز خرید و فروش کرد. بازارهای فوروارد و آتی ارز می توانند هنگام معامله ارزها در برابر ریسک محافظت کنند. معمولاً شرکت های بزرگ بین المللی از این بازارها برای محافظت در برابر نوسانات آتی نرخ ارز استفاده می کنند، اما سفته بازان نیز در این بازارها مشارکت دارند.

علاوه بر معاملات آتی و آتی، قراردادهای اختیار معامله بر روی جفت ارزهای خاصی نیز معامله می شود. گزینه های فارکس به دارندگان این حق را می دهد، اما نه تعهدی، که در تاریخ آتی و با نرخ ارز از پیش تعیین شده، قبل از انقضای اختیار، وارد معامله فارکس شوند.

استفاده از بازارهای فارکس

فارکس برای پوشش ریسک

شرکت هایی که در کشورهای خارجی تجارت می کنند به دلیل نوسانات ارزش ارز هنگام خرید یا فروش کالاها و خدمات خارج از بازار داخلی خود در معرض خطر هستند. بازارهای ارز با تعیین نرخی که معامله با آن انجام می شود ، راهی برای پوشش ریسک ارزی فراهم می کند.

برای انجام این کار، یک معامله گر می تواند ارزها را در بازارهای فوروارد یا سوآپ از قبل بخرد یا بفروشد ، که نرخ ارز را قفل می کند. به عنوان مثال، تصور کنید که یک شرکت قصد دارد مخلوط‌کن‌های ساخت ایالات متحده را در اروپا بفروشد که نرخ مبادله بین یورو و دلار (EUR/USD) برابر 1 تا 1 دلار باشد.

هزینه ساخت این مخلوط کن 100 دلار است و شرکت آمریکایی قصد دارد آن را به قیمت 150 یورو بفروشد – که قابل رقابت با سایر مخلوط کن هایی است که در اروپا ساخته شده اند. اگر این طرح موفقیت آمیز باشد، شرکت به ازای هر فروش 50 دلار سود خواهد داشت زیرا نرخ مبادله EUR/USD برابر است. متأسفانه، ارزش دلار آمریکا در برابر یورو شروع به افزایش می کند تا زمانی که نرخ مبادله EUR/USD به 0.80 برسد، به این معنی که اکنون برای خرید 1.00 یورو 0.80 دلار هزینه دارد.

مشکلی که این شرکت با آن مواجه است این است که در حالی که ساخت مخلوط کن هنوز 100 دلار هزینه دارد، شرکت فقط می تواند محصول را با قیمت رقابتی 150 یورو بفروشد – که وقتی به دلار برگردانده شود، تنها 120 دلار است (150 یورو × 0.80 = 120 دلار). ). دلار قوی تر منجر به سود بسیار کمتر از حد انتظار شد.

شرکت مخلوط‌کن می‌توانست این ریسک را با فروش کوتاه یورو و خرید دلار آمریکا در زمانی که برابر بودند، کاهش دهد. به این ترتیب، اگر ارزش دلار آمریکا افزایش یابد، سود حاصل از تجارت کاهش سود حاصل از فروش مخلوط‌کن‌ها را جبران می‌کند. اگر ارزش دلار آمریکا کاهش یابد، آنگاه نرخ ارز مطلوب‌تر، سود حاصل از فروش مخلوط‌کن‌ها را افزایش می‌دهد که زیان‌های تجارت را جبران می‌کند.

پوشش ریسک از این دست در بازار آتی ارز قابل انجام است . مزیت معامله گر این است که قراردادهای آتی استاندارد شده و توسط یک مقام مرکزی تسویه می شود. با این حال، معاملات آتی ارز ممکن است نقدشوندگی کمتری نسبت به بازارهای فوروارد داشته باشد که غیرمتمرکز هستند و در سیستم بین بانکی در سراسر جهان وجود دارند.

فارکس برای حدس و گمان

عواملی مانند نرخ بهره ، جریان های تجاری، گردشگری، قدرت اقتصادی و ریسک ژئوپلیتیکی بر عرضه و تقاضای ارز تأثیر می گذارد و نوسانات روزانه را در بازارهای فارکس ایجاد می کند. فرصتی برای سود بردن از تغییراتی که ممکن است ارزش یک ارز را در مقایسه با ارز دیگر افزایش یا کاهش دهد، وجود دارد. پیش‌بینی تضعیف یک ارز اساساً شبیه به این است که ارز دیگر آن جفت ارز تقویت شود زیرا ارزها به صورت جفت معامله می‌شوند.

تاجری را تصور کنید که انتظار دارد نرخ بهره در ایالات متحده در مقایسه با استرالیا افزایش یابد در حالی که نرخ مبادله بین دو ارز ( AUD /USD) 0.71 است (یعنی برای خرید 1.00 دلار استرالیا 0.71 دلار نیاز است). معامله‌گر معتقد است که نرخ‌های بهره بالاتر ایالات متحده باعث افزایش تقاضا برای دلار آمریکا می‌شود و بنابراین نرخ مبادله AUD/USD کاهش می‌یابد زیرا برای خرید دلار استرالیا به دلارهای کمتر و قوی‌تری نیاز دارد.

فرض کنید معامله‌گر درست است و نرخ‌های بهره افزایش می‌یابد که نرخ مبادله AUD/USD را به 0.50 کاهش می‌دهد. این بدان معناست که برای خرید 1.00 دلار استرالیا به 0.50 دلار آمریکا نیاز است. اگر سرمایه گذار دلار AUD را کوتاه کرده بود و به مدت طولانی روی دلار آمریکا پیش می رفت، آنگاه از تغییر ارزش سود می برد.

چگونه تجارت فارکس را شروع کنیم

معاملات فارکس مشابه معاملات سهام است. در اینجا چند مرحله برای شروع سفر تجارت فارکس آورده شده است.

1. در مورد فارکس بیاموزید: اگرچه تجارت فارکس پیچیده نیست، اما یک پروژه خاص خود است و به دانش تخصصی نیاز دارد. به عنوان مثال، نسبت اهرمی برای معاملات فارکس بالاتر از سهام است و محرک های حرکت قیمت ارز با آنچه برای بازارهای سهام متفاوت است. چندین دوره آنلاین برای مبتدیان در دسترس است که نکات و نکات تجارت فارکس را آموزش می دهند.

2. راه اندازی یک حساب کارگزاری: برای شروع معاملات فارکس به یک حساب معاملاتی فارکس در یک کارگزاری نیاز دارید. کارگزاران فارکس کمیسیونی دریافت نمی کنند. در عوض، آنها از طریق اسپرد (همچنین به عنوان پیپ) بین قیمت خرید و فروش درآمد کسب می کنند.

برای معامله گران مبتدی، ایده خوبی است که یک حساب معاملاتی خرد فارکس با سرمایه پایین راه اندازی کنید. چنین حساب‌هایی دارای محدودیت‌های معاملاتی متغیری هستند و به کارگزاران اجازه می‌دهند معاملات خود را به مقادیر کمتر از 1000 واحد ارز محدود کنند. برای زمینه، یک لات حساب استاندارد برابر با 100000 واحد ارزی است. یک حساب میکرو فارکس به شما کمک می کند تا با تجارت فارکس راحت تر شوید و سبک معاملاتی خود را تعیین کنید.

3. یک استراتژی معاملاتی ایجاد کنید: در حالی که همیشه نمی‌توان حرکت بازار را پیش‌بینی کرد و زمان‌بندی کرد، داشتن یک استراتژی معاملاتی به شما کمک می‌کند دستورالعمل‌های گسترده و یک نقشه راه برای معاملات تعیین کنید. یک استراتژی معاملاتی خوب مبتنی بر واقعیت موقعیت و امور مالی شما است. این مقدار پول نقدی را که می‌خواهید برای معامله قرار دهید و به تبع آن میزان ریسکی را که می‌توانید تحمل کنید بدون اینکه از موقعیت خود خارج شوید را در نظر می‌گیرد. به یاد داشته باشید، تجارت فارکس عمدتا یک محیط با اهرم بالا است. اما همچنین به کسانی که مایل به ریسک هستند، پاداش بیشتری ارائه می دهد.

4. همیشه در بالای اعداد خود باشید: هنگامی که معامله را شروع می کنید، همیشه موقعیت های خود را در پایان روز بررسی کنید. اکثر نرم افزارهای معاملاتی قبلاً حسابداری روزانه معاملات را ارائه می دهند. مطمئن شوید که هیچ موقعیت معلقی برای پر کردن ندارید و پول نقد کافی برای انجام معاملات آتی در حساب خود دارید.

5. ایجاد تعادل عاطفی: معاملات مبتدی فارکس مملو از ترن هوایی هیجانی و سوالات بی پاسخ است. آیا برای کسب سود بیشتر باید مدت زمان بیشتری در موقعیت خود باقی می ماندید؟ چگونه آن گزارش مربوط به اعداد پایین تولید ناخالص داخلی (GDP) را که منجر به کاهش ارزش کلی پرتفوی شما شد، از دست دادید؟ وسواس در مورد چنین سوالات بی پاسخی می تواند شما را در مسیر سردرگمی سوق دهد. به همین دلیل مهم است که تحت تأثیر موقعیت های معاملاتی خود قرار نگیرید و تعادل عاطفی را در بین سود و زیان ایجاد کنید. در مورد بستن موقعیت های خود در مواقع لزوم، منضبط باشید.

 

اصطلاحات فارکس

بهترین راه برای شروع سفر در فارکس ، یادگیری زبان آن است. در اینجا چند اصطلاح برای شروع شما وجود دارد:

حساب فارکس: از حساب فارکس برای انجام معاملات ارزی استفاده می شود. بسته به اندازه لات، سه نوع حساب فارکس وجود دارد:

 • حساب‌های خرد فارکس : حساب‌هایی که به شما امکان می‌دهند تا 1000 دلار ارز را در یک لات معامله کنید.
 • حساب‌های مینی فارکس : حساب‌هایی که به شما امکان می‌دهند تا 10000 دلار ارز را در یک لات معامله کنید.
 • حساب‌های استاندارد فارکس: حساب‌هایی که به شما امکان می‌دهند تا 100000 دلار ارز را در یک لات معامله کنید.
 • Ask: درخواست (یا پیشنهاد ) کمترین قیمتی است که شما مایل به خرید ارز هستید. به عنوان مثال، اگر قیمت درخواستی 1.3891 دلار را برای GBP قرار دهید، رقم ذکر شده کمترین مقداری است که شما مایلید برای یک پوند به دلار بپردازید. قیمت پیشنهادی معمولاً بیشتر از قیمت پیشنهادی است.
 • Bid: یک پیشنهاد قیمتی است که شما مایل به فروش ارز هستید. یک بازارساز در یک ارز معین مسئول ارائه مداوم پیشنهادات در پاسخ به سؤالات خریدار است. در حالی که آنها معمولاً کمتر از قیمت های درخواستی هستند، در مواردی که تقاضا زیاد است، قیمت های پیشنهادی می تواند بالاتر از قیمت های درخواستی باشد.
 • Bear market: بازار نزولی بازاری است که در آن قیمت ها در بین ارزها کاهش می یابد. بازارهای نزولی نشان دهنده روند نزولی بازار هستند و نتیجه عوامل بنیادی اقتصادی افسرده کننده یا رویدادهای فاجعه آمیز مانند یک بحران مالی یا یک بلای طبیعی هستند.
 • Bull market: بازار گاوی بازاری است که در آن قیمت ها برای همه ارزها افزایش می یابد. بازارهای صعودی نشان دهنده روند صعودی بازار است و نتیجه اخبار خوش بینانه در مورد اقتصاد جهانی است.
 • Contract for difference: قرارداد برای تفاوت (CFD) مشتقه ای است که معامله گران را قادر می سازد تا در مورد تغییرات قیمت ارزها بدون داشتن مالکیت واقعی دارایی اساسی، حدس و گمان کنند. معامله‌گری که شرط می‌بندد که قیمت یک جفت ارز افزایش می‌یابد، برای آن جفت ارز CFD می‌خرد، در حالی که کسانی که معتقدند قیمت آن کاهش می‌یابد، CFD‌های مربوط به آن جفت ارز را می‌فروشند. استفاده از اهرم در معاملات فارکس به این معنی است که یک معامله CFD به اشتباه می تواند منجر به زیان های سنگین شود.
 • Leverage: اهرم استفاده از سرمایه قرض گرفته شده برای چند برابر کردن بازده است. بازار فارکس با اهرم های بالا مشخص می شود و معامله گران اغلب از این اهرم ها برای تقویت موقعیت خود استفاده می کنند.
 • مثال : یک معامله گر ممکن است فقط 1000 دلار از سرمایه خود را جمع آوری کند و 9000 دلار از کارگزار خود وام بگیرد تا در برابر یورو در معامله در برابر ین شرط بندی کند. از آنجایی که آنها از سرمایه خود بسیار اندک استفاده کرده اند، معامله گر می تواند سود قابل توجهی داشته باشد اگر تجارت در مسیر درست پیش برود. جنبه منفی یک محیط با اهرم بالا این است که خطرات منفی افزایش یافته و می تواند منجر به زیان های قابل توجهی شود. در مثال بالا، اگر معامله در جهت مخالف پیش رود، ضرر معامله گر چند برابر می شود.  
 • Lot size: ارزها در اندازه های استاندارد معروف به لات معامله می شوند. چهار اندازه معمول وجود دارد: استاندارد ، مینی ، میکرو و نانو. اندازه لات استاندارد شامل 100000 واحد ارز است. اندازه‌های لات کوچک از 10000 واحد و اندازه‌های لات کوچک از 1000 واحد ارز تشکیل شده‌اند. برخی از کارگزاران نیز اندازه‌های لات‌های نانویی از ارزها را به ارزش 100 واحد ارز به معامله‌گران عرضه می‌کنند. انتخاب اندازه لات تأثیر قابل توجهی بر سود یا زیان کل تجارت دارد. هر چه اندازه لات بزرگتر باشد، سود (یا زیان) بیشتر است و بالعکس.
 • Margin: مارجین پولی است که در یک حساب برای معامله ارز کنار گذاشته می شود. مارجین پول به کارگزار کمک می کند تا به کارگزار اطمینان دهد که معامله گر توانا باقی می ماند و می تواند تعهدات پولی خود را انجام دهد، حتی اگر معامله به دلخواه خود پیش نرود. مقدار مارجین بستگی به موجودی معامله گر و مشتری در یک دوره زمانی دارد. مارجین همراه با اهرم (تعریف شده در بالا) برای معاملات در بازارهای فارکس استفاده می شود.
 • Pip: پیپ یک “درصد در نقطه” یا “نقطه بهره قیمت” است. این حداقل حرکت قیمت، برابر با چهار اعشار است که در بازار ارز انجام می شود. یک پیپ برابر با 0.0001 است. صد پیپ برابر با 1 سنت و 10000 پیپ برابر با 1 دلار است. مقدار پیپ بسته به اندازه لات استاندارد ارائه شده توسط یک کارگزار می تواند تغییر کند. در لات استاندارد 100000 دلاری، هر پیپ دارای ارزش 10 دلار خواهد بود. از آنجایی که بازارهای ارز از اهرم قابل توجهی برای معاملات استفاده می‌کنند، حرکت‌های کوچک قیمت – که بر حسب پیپ تعریف می‌شوند – می‌توانند تأثیر بزرگی بر معامله داشته باشند.
 • Spread: اسپرد تفاوت بین قیمت پیشنهادی (فروش) و قیمت درخواستی (خرید) یک ارز است. معامله گران فارکس کمیسیون دریافت نمی کنند. آنها از طریق اسپرد درآمد کسب می کنند. اندازه اسپرد تحت تأثیر عوامل زیادی است. برخی از آنها اندازه تجارت شما، تقاضا برای ارز و نوسانات آن هستند.
 • Sniping and hunting : تیراندازی و شکار خرید و فروش ارزها در نزدیکی نقاط از پیش تعیین شده برای به حداکثر رساندن سود است. کارگزاران در این عمل زیاده‌روی می‌کنند و تنها راه برای دستگیری آنها، شبکه‌سازی با معامله‌گران دیگر و مشاهده الگوهای چنین فعالیت‌هایی است.

استراتژی های اساسی تجارت فارکس

ابتدایی‌ترین شکل‌های معاملات فارکس، تجارت طولانی و معامله کوتاه است. در یک معامله طولانی، معامله گر شرط بندی می کند که قیمت ارز در آینده افزایش می یابد و می توانند از آن سود ببرند. یک معامله کوتاه شامل یک شرط بندی است که قیمت جفت ارز در آینده کاهش خواهد یافت. معامله‌گران همچنین می‌توانند از استراتژی‌های معاملاتی مبتنی بر تحلیل تکنیکال، مانند میانگین شکست و میانگین متحرک ، برای تنظیم دقیق رویکرد خود در معاملات استفاده کنند.

بسته به مدت و تعداد معاملات، استراتژی های معاملاتی را می توان به چهار نوع دیگر طبقه بندی کرد:

 • یک معامله اسکالپ شامل موقعیت هایی است که حداکثر برای چند ثانیه یا چند دقیقه نگه داشته می شوند و مقدار سود از نظر تعداد پیپ ها محدود می شود. قرار است چنین معاملاتی انباشته باشند، به این معنی که سودهای کوچکی که در هر معامله جداگانه به دست می‌آید در پایان یک روز یا دوره زمانی به مقدار مرتبی می‌رسد. آنها بر پیش بینی پذیری نوسانات قیمت تکیه می کنند و نمی توانند نوسانات زیادی را تحمل کنند. بنابراین، معامله گران تمایل دارند چنین معاملاتی را به نقدشوندگی ترین جفت ها و در شلوغ ترین زمان معاملات در طول روز محدود کنند.
 • معاملات روز، معاملات کوتاه مدتی هستند که در آن موقعیت ها در همان روز حفظ و نقد می شوند. مدت معاملات روزانه می تواند ساعت یا دقیقه باشد. معامله گران روزانه برای به حداکثر رساندن سود خود بهمهارت های تحلیل تکنیکال و دانش شاخص های فنی مهم نیاز دارند. درست مانند معاملات پوست سر، معاملات روزانه به سودهای افزایشی در طول روز برای معاملات متکی هستند.
 • در یک معامله نوسانی ، معامله گر موقعیت را برای مدتی بیش از یک روز حفظ می کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است روزها یا هفته ها این موقعیت را حفظ کنند. معاملات نوسانی می تواند در زمان اعلامیه های مهم توسط دولت ها یا زمان آشفتگی اقتصادی مفید باشد. از آنجایی که معاملات نوسانی افق زمانی طولانی تری دارند، نیازی به نظارت مداوم بر بازارها در طول روز ندارند. علاوه بر تحلیل تکنیکال، معامله گران نوسان باید بتوانند تحولات اقتصادی و سیاسی و تأثیر آن بر حرکت ارز را بسنجند.
 • در یک معامله پوزیشن ، معامله‌گر ارز را برای مدت طولانی نگه می‌دارد که تا ماه‌ها یا حتی سال‌ها دوام می‌آورد. این نوع تجارت به مهارت های تحلیل بنیادی بیشتری نیاز دارد زیرا مبنایی منطقی برای تجارت فراهم می کند.

نمودارهای مورد استفاده در معاملات فارکس

در معاملات فارکس از سه نوع نمودار استفاده می شود. آن ها هستند:

نمودارهای خطی

نمودارهای خطی برای شناسایی روندهای تصویر بزرگ برای یک ارز استفاده می شود. آنها ابتدایی ترین و رایج ترین نوع نمودار هستند که توسط معامله گران فارکس استفاده می شود. آنها قیمت معاملات بسته شدن ارز را برای دوره های زمانی مشخص شده توسط کاربر نمایش می دهند. خطوط روند مشخص شده در نمودار خطی را می توان برای طراحی استراتژی های معاملاتی استفاده کرد. برای مثال، می‌توانید از اطلاعات موجود در یک خط روند برای شناسایی شکست‌ها یا تغییر روند برای افزایش یا کاهش قیمت‌ها استفاده کنید.

در حالی که می تواند مفید باشد، نمودار خطی به طور کلی به عنوان نقطه شروع برای تجزیه و تحلیل بیشتر معاملات استفاده می شود.

نمودار میله

مانند سایر مواردی که در آنها استفاده می شود، نمودارهای میله ای برای نمایش دوره های زمانی خاص برای معاملات استفاده می شود. آنها اطلاعات قیمت بیشتری را نسبت به نمودارهای خطی ارائه می دهند. هر نمودار میله ای نشان دهنده یک روز معامله است و شامل قیمت افتتاحیه، بالاترین قیمت، پایین ترین قیمت و قیمت پایانی (OHLC) برای یک معامله است. یک خط تیره در سمت چپ قیمت افتتاحیه روز است و یک خط تیره در سمت راست نشان دهنده قیمت پایانی است. رنگ ها گاهی اوقات برای نشان دادن حرکت قیمت استفاده می شوند، سبز یا سفید برای دوره های افزایش قیمت و قرمز یا سیاه برای دوره ای که قیمت ها کاهش یافته است استفاده می شود.

نمودارهای میله ای برای معاملات ارز به معامله گران کمک می کند تا تشخیص دهند که بازار خریدار است یا بازار فروشنده.

نمودارهای کندل استیک

نمودارهای شمعدانی اولین بار توسط تاجران برنج ژاپنی در قرن هجدهم مورد استفاده قرار گرفت. آنها از نظر بصری جذاب تر و خواندن آسان تر از انواع نمودارهایی هستند که در بالا توضیح داده شد. قسمت بالایی یک شمع برای قیمت افتتاحیه و بالاترین قیمت مورد استفاده توسط یک ارز استفاده می شود، و قسمت پایین یک شمع برای نشان دادن قیمت بسته شدن و پایین ترین نقطه قیمت استفاده می شود. شمع پایین نشان دهنده دوره ای از کاهش قیمت است و به رنگ قرمز یا مشکی است، در حالی که شمع بالا دوره افزایش قیمت است و به رنگ سبز یا سفید است.

شکل‌ها و اشکال در نمودارهای شمعی برای شناسایی جهت و حرکت بازار استفاده می‌شوند. برخی از شکل‌بندی‌های رایج‌تر برای نمودارهای شمعدانی، مرد معلق و ستاره تیرانداز هستند.

نکات مثبت

 • بازارهای فارکس از نظر حجم معاملات روزانه بزرگترین بازارهای جهان هستند و بنابراین بیشترین نقدینگی را ارائه می دهند .
 • این امر ورود و خروج از یک موقعیت در هر یک از ارزهای اصلی را در کسری از ثانیه برای یک اسپرد کوچک در اکثر شرایط بازار آسان می کند.
 • بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز، پنج روز و نیم در هفته معامله می شود که هر روز در استرالیا شروع می شود و به نیویورک ختم می شود. افق زمانی گسترده و پوشش فرصت‌های متعددی را به معامله‌گران برای کسب سود یا پوشش زیان ارائه می‌دهد. مراکز عمده بازار فارکس فرانکفورت، هنگ کنگ، لندن، نیویورک، پاریس، سنگاپور، سیدنی، توکیو و زوریخ هستند.
 • استفاده گسترده از اهرم در معاملات فارکس به این معنی است که می توانید با سرمایه کمی شروع کنید و سود خود را چند برابر کنید.
 • اتوماسیون بازارهای فارکس به خوبی به اجرای سریع استراتژی های معاملاتی کمک می کند.
 • معاملات فارکس معمولاً از قوانین مشابه معاملات عادی پیروی می کند و به سرمایه اولیه بسیار کمتری نیاز دارد. بنابراین، شروع تجارت فارکس در مقایسه با سهام آسان تر است.
 • بازار فارکس نسبت به بازارهای سنتی سهام یا اوراق قرضه غیرمتمرکزتر است. هیچ صرافی متمرکزی وجود ندارد که بر عملیات تجارت ارز تسلط داشته باشد و پتانسیل دستکاری – از طریق اطلاعات داخلی در مورد یک شرکت یا سهام – کمتر است.

نکات منفی

 • با وجود اینکه آنها نقدشونده ترین بازارهای جهان هستند، معاملات فارکس بسیار بی ثبات تر از بازارهای معمولی هستند.
 • مقادیر زیاد اهرم باعث شده است که بسیاری از فروشندگان به طور غیرمنتظره ای ورشکسته شوند.
 • بانک‌ها، کارگزاران و دلال‌ها در بازارهای فارکس مقدار زیادی اهرم را مجاز می‌کنند، به این معنی که معامله‌گران می‌توانند موقعیت‌های بزرگ را با پول نسبتاً کمی از خودشان کنترل کنند. اهرم در محدوده 100:1 در فارکس غیر معمول نیست. یک معامله گر باید استفاده از اهرم و خطراتی را که اهرم در یک حساب ایجاد می کند درک کند.
 • تجارت ارزها به طور مولد نیازمند درک اصول و شاخص های اقتصادی است. یک معامله گر ارز باید درک کاملی از اقتصاد کشورهای مختلف و به هم پیوستگی آنها داشته باشد تا به اصولی که ارزش ارز را هدایت می کند، درک کند.
 • ماهیت غیرمتمرکز بازارهای فارکس به این معنی است که نسبت به سایر بازارهای مالی کمتر پاسخگوی مقررات است. میزان و ماهیت مقررات در بازارهای فارکس به صلاحیت تجارت بستگی دارد.
 • بازارهای فارکس فاقد ابزارهایی هستند که درآمد منظمی را فراهم کنند، مانند پرداخت منظم سود سهام، که ممکن است آنها را برای سرمایه گذارانی که علاقه ای به بازده نمایی ندارند جذاب کند.

چرا مردم با ارز معامله می کنند؟

شرکت ها و معامله گران از فارکس به دو دلیل عمده استفاده می کنند: سفته بازی و پوشش ریسک. معامله گران از اولی برای کسب درآمد از افزایش و کاهش قیمت ارز استفاده می کنند، در حالی که دومی برای قفل کردن قیمت ها برای تولید و فروش در بازارهای خارج از کشور استفاده می شود.

آیا بازارهای فارکس بی ثبات هستند؟

بازارهای فارکس از نقدپذیرترین بازارهای جهان هستند. از این رو، نسبت به سایر بازارها، مانند املاک و مستغلات، نوسانات کمتری دارند. نوسانات یک ارز خاص تابع عوامل متعددی مانند سیاست و اقتصاد کشور آن است. بنابراین، رویدادهایی مانند بی‌ثباتی اقتصادی به شکل پیش‌فرض پرداخت یا عدم تعادل در روابط تجاری با ارز دیگر می‌تواند منجر به نوسانات قابل توجهی شود.

آیا بازارهای فارکس تحت نظارت هستند؟

مقررات تجارت فارکس به حوزه قضایی بستگی دارد. کشورهایی مانند ایالات متحده زیرساخت ها و بازارهای پیچیده ای برای انجام معاملات فارکس دارند. از این رو، معاملات فارکس در آنجا به شدت توسط انجمن ملی آتی (NFA) و کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) تنظیم می شود. با این حال، به دلیل استفاده زیاد از اهرم در معاملات فارکس، کشورهای در حال توسعه مانند هند و چین محدودیت هایی برای شرکت ها و سرمایه مورد استفاده در معاملات فارکس دارند. اروپا بزرگترین بازار معاملات فارکس است. اداره رفتار مالی (FCA) مسئول نظارت و تنظیم معاملات فارکس در بریتانیا است.

با کدام ارزها می توانم معامله کنم؟

ارزهای با نقدینگی بالا بازار آماده ای دارند و بنابراین در واکنش به رویدادهای خارجی، عملکرد قیمتی نرم و قابل پیش بینی را از خود نشان می دهند. دلار آمریکا پرمعامله ترین ارز در جهان است. در شش جفت ارز از هفت جفت ارز با بیشترین نقدینگی y در بازار حضور دارد. با این حال، ارزهای با نقدینگی پایین را نمی‌توان در اندازه‌های بزرگ معامله کرد، بدون اینکه حرکت بازار قابل توجهی با قیمت مرتبط باشد. چنین ارزهایی عموماً متعلق به کشورهای در حال توسعه هستند. هنگامی که آنها با واحد پول یک کشور توسعه یافته جفت می شوند، یک جفت عجیب و غریب تشکیل می شود. به عنوان مثال، جفت شدن دلار آمریکا با روپیه هند (USD/INR) یک جفت عجیب و غریب در نظر گرفته می شود.

چگونه می توانم با تجارت فارکس شروع کنم؟

اولین قدم برای تجارت فارکس این است که خود را در مورد عملیات و اصطلاحات بازار آموزش دهید. در مرحله بعد، شما باید یک استراتژی معاملاتی را بر اساس وضعیت مالی و تحمل ریسک خود ایجاد کنید . در نهایت باید یک حساب کارگزاری باز کنید. امروزه، باز کردن و تامین مالی یک حساب فارکس به صورت آنلاین و شروع معامله با ارزها آسان تر از همیشه است.

خط پایین

برای معامله گران – به ویژه آنهایی که دارای سرمایه محدود هستند، معاملات روزانه یا معاملات نوسانی در مقادیر کم در بازار فارکس آسان تر از سایر بازارها است. برای کسانی که افق های بلندمدت و وجوه بزرگتری دارند، معاملات بلندمدت مبتنی بر مبانی بنیادی یا معامله حمل و نقل می تواند سودآور باشد.

تمرکز بر درک اصول اقتصاد کلان که ارزش ارز را هدایت می کند، و همچنین تجربه تحلیل تکنیکال، ممکن است به سودآوری معامله گران جدید فارکس کمک کند.

اصول اولیه تجارت فارکس را شما با مطالعه این مقاله یادگرفته اید.

یکی از ابزارهای ورود به این بازار و انجام معاملات خودکار استفاده از نرم افزار متاتریدر است که به صورت خودکار بر اساس تنظیمات دقیق و برنامه ریزی شروع به معاملات ارزی برای شما خواهد شد که می توانید این نرم افزار را در سرور فارکس به صورت 24 ساعت بدون وقفه فعال گذاشته و نیازی به روشن گذاشتن کامپیوتر خودتان و یا اینترنت دائم نباشید.