UMA (UMA) چیست؟

UMA یک اوراکل خوش بینانه (OO) است که برای ثبت هر حقیقت قابل شناختی بر روی بلاک چین طراحی شده است. اوراکل ها موجودیت هایی هستند که بلاک چین ها را به دنیای خارج متصل می کنند. اوراکل خوش بینانه نوعی اوراکل است که داده های دنیای واقعی را به یک سیستم غیرمتمرکز تغذیه می کند. این داده ها در صورتی که اختلافی در مورد آن وجود نداشته باشد دقیق فرض می شود. اوراکل خوش‌بینانه که «ماشین حقیقت با نیروی انسانی» نامیده می‌شود، با هدف معرفی انعطاف‌پذیری و بازگشایی پتانسیل بی‌حد و مرز Web3 با هدف ایجاد بازارهای جهانی در سطح جهانی منصفانه، در دسترس، امن و غیرمتمرکز است.

مقدمه

UMA در سال 2017 توسط هارت لامبور تأسیس شد. در دسامبر 2018، وایت پیپر پروژه UMA رونمایی شد و کمی بعد، توسعه دهندگان از راه اندازی رسمی پروژه UMA خبر دادند و توکن USStocks را به عنوان اولین محصول در شبکه اصلی معرفی کردند. UMA یک عرضه اولیه نقدینگی را در آوریل 2021 برگزار کرد، اولین عرضه اولیه یک صرافی غیرمتمرکز در Uniswap.

UMA که مخفف Universal Market Access است، یک اوراکل خوش بینانه است که بازارها و قراردادهای هوشمند را در سراسر Web3 ایمن می کند. به دلیل اطلاعات ناقص یا نادرست، داده‌های خارج از زنجیره مورد نیاز برای برآورده کردن شرایط قراردادهای هوشمند ممکن است ناکافی یا نادرست باشند. اوراکل‌های فعلی بسیار سفت و سخت هستند زیرا مقادیر تکی را تغذیه می‌کنند و نمی‌توانند اشکال دیگر داده را محاسبه کنند. برای تطبیق اطلاعات ناقص، OOها افراد را تشویق می‌کنند تا صحت داده‌ها را تأیید کنند و تأیید پیشرفته داده‌ها را با عنصر انسانی تسهیل می‌کنند.

UMA چگونه کار می کند؟

سه بازیگر در سیستم Optimistic Oracle UMA وجود دارد: قرارداد درخواست کننده داده ها، شرکت کننده ای که داده ها را ارائه می دهد و یک مخالف احتمالی که می تواند در صورت مخالفت با داده ها مخالفت کند.

درخواست

UMA به شبکه دارندگان توکن خود انگیزه می دهد تا اطمینان حاصل کند که داده های دقیق در زنجیره عرضه می شود. OO می‌تواند هر داده‌ای را از طریق جامعه دارندگان توکن ارائه کند و یک عنصر انسانی را به فرآیند تأیید داده‌های خود اضافه کند.

پیشنهاد دهید

به طور معمول، قرارداد داده ها را می خواهد و یک دوره اختلاف (که می تواند از چند دقیقه تا چند روز متغیر باشد) را مشخص می کند. پیشنهاد دهنده یک اوراق قرضه ارسال می کند و یک نقطه داده را ارائه می دهد که قابل بحث است. پس از سپری شدن دوره اختلاف، داده ها درست فرض می شود و به بلاک چین تحویل داده می شود و پیشنهاد دهنده پیوند خود را پس می گیرد. در دوره اختلاف، شخصی ممکن است احساس کند که داده ها نادرست است و آن را به چالش بکشد.

اختلاف نظر

گاهی اوقات، ممکن است مخالفی ظاهر شود که با داده های پیشنهاد دهنده مخالف باشد. طرف مناقشه یک وثیقه نیز می بندد و اختلاف به رای می رسد. دارندگان توکن UMA اختلاف را ظرف 48 ساعت حل می کنند.

اگر حق با طرف مناقشه باشد، بخشی از سپرده پیشنهاد دهنده را به عنوان پاداش دریافت می کنند. در صورت اشتباه طرف مقابل، سپرده خود را به عنوان جریمه از دست می دهند که بخشی از آن به پیشنهاد دهنده می رسد. رأی گیری در اوراکل سه مرحله دارد:

  • رای گیری آزاد: یک دوره 24 ساعته که رای گیری ثبت می شود.
  • تایید رأی: دوره ای که آرای کاربران آشکار می شود و نتایج با هم جمع می شوند.
  • ادعای پاداش : دوره‌ای است که کاربرانی که «درست» رای داده‌اند می‌توانند پاداش را در توکن‌های UMA تولید شده توسط پروتکل ادعا کنند.

پاداش ها همانطور که ادعا می شود ترکیب می شوند. ادعای جوایز، توکن ها را در کیف پول کاربران قرار می دهد و آنها را به توکن های رای فعال تبدیل می کند که با هر رای موفق، قدرت رای کاربر را افزایش می دهد.

قراردادهای هوشمند UMA در درجه اول برای توسعه دهندگانی طراحی شده اند که برنامه های غیرمتمرکز می سازند. با این حال، همه دارندگان توکن UMA می توانند در اوراکل خوش بینانه UMA شرکت کنند. UMA یک توکن ERC-20 است که بر روی اتریوم ساخته شده است که می تواند در کیف پول هایی مانند Metamask، Trezor یا Ledger نگهداری شود که برای فعال کردن رای دادن باید به UMA DApp متصل شود.

چه چیزی UMA را منحصر به فرد می کند؟

OO UMA حل و فصل اختلافات داده‌ای با نیروی انسانی را بین قراردادهای هوشمند ارائه می‌کند. برخلاف اوراکل‌های فید قیمت استاندارد که سفت و سخت هستند و فقط مقادیر منحصر به فرد و قابل تکرار را روی یک بلاک چین ارائه می‌کنند، OOها راهی برای تطبیق داده‌های ناقص یا مبهم بین قراردادهای هوشمند ارائه می‌دهند. OO ها نسبت به سایر اوراکل ها انعطاف پذیرتر هستند زیرا می توانند هر نوع حقیقت قابل شناختی را از زنجیره خارج از زنجیره ارائه دهند، مانند امتیاز ورزشی، شرایط آب و هوایی یا نتایج انتخابات، که پتانسیل چنین سیستم هایی را برای Web3 نامحدود می کند.

توکن UMA چیست؟

UMA یک توکن ERC-20 و پایه و اساس مدل امنیتی UMA است. همانطور که گفته شد، دارندگان توکن می توانند در رای گیری جامعه در مورد داده های مورد مناقشه شرکت کنند. دارندگان UMA هنگامی که در رای گیری شرکت می کنند، جوایزی دریافت می کنند. هر بار که شبکه برای رای دادن می رود، یک پاداش تورمی معادل 0.05٪ از عرضه فعلی UMA بین رای دهندگان فعال توزیع می شود.

دارندگان توکن همچنین در حاکمیت، ارتقاء پروتکل و تغییرات سیستم دخالت دارند.

عرضه اولیه توکن 100 میلیون بود. در آوریل 2021، UMA میزبان اولین عرضه اولیه مبادلات غیرمتمرکز در Uniswap با قیمت اولیه 0.26 دلار بود. از 98 میلیون توکن باقیمانده، 48.5 میلیون برای بنیانگذاران پروژه، 35 میلیون توکن به توسعه دهندگان شبکه و 14.5 میلیون توکن برای فروش آینده کنار گذاشته شد.

در سال 2021، Risk Labs، بنیادی که UMA را راه‌اندازی کرده بود، 35 میلیون توکن را به UMA DAO منتقل کرد و به دارندگان توکن UMA اجازه داد در مورد زمان و مکان استفاده از این سرمایه‌ها برای رشد اکوسیستم رأی دهند.

آینده UMA چیست؟

تیم توسعه تجارت UMA بر دو بخش صنعت تمرکز دارد: بازارهای پیش بینی و بیمه.

در حال حاضر، پلتفرم مدیریت ریسک شرلوک از اوراکل UMA به عنوان پشتوانه ای برای سیستم اختلاف بیمه نامه خود استفاده می کند. Polymarket، یک پلتفرم بازارهای اطلاعاتی، به زودی می‌تواند سؤالاتی را از OO UMA بپرسد که سایر اوراکل‌ها نمی‌توانند بدون اعتماد از عهده آن برآیند.

UMA همچنین انتظار دارد که شاهد رشد قابل توجهی در ابزار DAO برای حاکمیت و مشوق ها باشد. Outcome.Finance که توسط UMA پشتیبانی می‌شود، راه‌هایی را برای اجرای برنامه‌های تشویقی غیرقابل اعتماد به DAO ارائه می‌دهد. Risk Labs تیم و بنیاد پشت UMA و همچنین سازمان های شریک آن، Across Protocol و Outcome.Finance است. UMA و OO آن در حال حاضر از پل زنجیره ای Cross Cross پشتیبانی می کنند.

چگونه UMA را در بایننس بخریم؟

می‌توانید UMA را در صرافی‌های ارزهای دیجیتال مانند بایننس خریداری کنید.

برای اینکه بتوانید وارد صرافی بایننس شوید باید از سرور مجازی ترید دیاکو وب استفاده کنید.

1. وارد حساب Binance خود شوید و به [Trade] -> [Spot] بروید.

2. “UMA” را در نوار جستجو تایپ کنید تا جفت های معاملاتی موجود را ببینید. ما از UMA/BUSD به عنوان مثال استفاده خواهیم کرد.

3. به کادر [Spot] بروید و مقدار UMA را که می خواهید بخرید وارد کنید. در این مثال از یک دستور Market استفاده می کنیم. برای تأیید سفارش خود، روی [خرید UMA] کلیک کنید و UMA خریداری شده به کیف پول اسپات شما واریز می شود.

پایان

اوراکل خوش بینانه UMA صدها میلیون دلار از زمان راه اندازی خود در سال 2018 تضمین کرده است. همانطور که سازندگان شروع به درک و ترکیب اوراکل های خوش بینانه می کنند، ممکن است زمانی فرا برسد که OO ها برای انواع پروتکل ها، DAO ها، ادغام ها و محصولات مرکزی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *