10 گرانترین NFT که تا به حال فروخته شده است (2022)

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) دارایی‌های رمزنگاری منحصربه‌فردی هستند که عموماً برای نمایش هنر رمزنگاری و کلکسیون‌های دیجیتال استفاده می‌شوند. ظهور NFT ها کمبودی را برای اشیاء دیجیتال ایجاد کرد و ارزش زیادی برای سازندگان و سرمایه گذاران ایجاد کرد.

در این مقاله، نگاهی خواهیم داشت به برخی از گران‌ترین NFT‌های فروخته‌شده تا به امروز، مانند Beeple’s Everydays: The First 5000 Days (69.3 میلیون دلار) و دسته‌ای از CryptoPunks که با برچسب‌های قیمتی فوق‌العاده بر لیست غالب بودند.

مقدمه

NFT ها در سال 2021 با رشد تصاعدی روبرو شدند و ده ها هزار سرمایه گذار برای جمع آوری هنرهای دیجیتال به اشکال مختلف هجوم آوردند. برخی از فروش های NFT حتی قیمت های رکورد شکنی را ایجاد کردند. NFT ها چیست و چرا ارزش دارند؟

NFT چیست؟

توکن غیر قابل تعویض (NFT) توکنی است که روی یک بلاک چین برای نشان دادن یک دارایی منحصر به فرد صادر می شود که می تواند یک سند، اثر هنری، موسیقی یا حتی املاک باشد. یک NFT قابل تعویض نیست زیرا هر یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد با یک شناسه منحصر به فرد است.

حتی اگر دو NFT بسیار شبیه به هم باشند، قابل تعویض نیستند. بنابراین در حالی که یک بیت کوین برابر است و با بیت کوین دیگری قابل معامله است، یک NFT چنین نیست. به همین دلیل است که فناوری NFT برای اثبات اصالت و مالکیت بر روی بلاک چین استفاده می شود. NFTها می‌توانند دارایی‌های دیجیتالی کاملی مانند آیتم‌های بازی برای کسب درآمد و سرزمین متاورس یا نسخه‌های نمادین دارایی‌های دنیای واقعی باشند.

چه چیزی به NFT ها ارزش می دهد؟

ارزش یک NFT با عرضه و تقاضا در بازار تعریف می شود. زمانی که NFT به عنوان نمایشی از دارایی فیزیکی ایجاد شود، معمولاً ارزیابی آسان‌تر است. اما بیشتر NFT ها فقط در زنجیره، در دنیای دیجیتال وجود دارند.

هر مجموعه NFT منبع متفاوتی دارد و هر واحد NFT می تواند کمیاب متفاوتی داشته باشد. اما چندین عامل دیگر وجود دارد که می تواند تعیین کند که NFT چقدر ارزش دارد. به عنوان مثال، سری های محدود NFT با موارد استفاده خاص، ارزش بیشتری دارند. تیم موسس، همراه با هنرمندان و جامعه، همچنین می توانند بر تقاضای NFT تأثیر بگذارند.

به عبارت دیگر، ارزش یک NFT می تواند به ایجاد کننده آن، ارزش آن در بازی های بازی برای کسب درآمد یا به سادگی احساسات جامعه و بازار مرتبط باشد. موارد زیادی از پروژه های موفق NFT وجود دارد، اما موارد بیشتری نیز وجود دارد که شکست خورده اند. قبل از معامله یا سرمایه گذاری در NFT ها مطمئن شوید که DYOR را انجام دهید و از پولی که نمی توانید از دست بدهید استفاده نکنید.

گران ترین NFT هایی که تا به حال فروخته شده است

بیایید به برخی از گران‌ترین NFT‌های فروخته‌شده تا می 2022 نگاهی بیندازیم. قیمت‌های ذکر شده در زیر بر اساس زمان فروش است.

1. Everydays: The First 5000 Days - 69.3 میلیون دلار

Everydays: The First 5000 Days یک اثر هنری دیجیتالی توسط مایک وینکلمن، طراح گرافیک آمریکایی، معروف به بیپل است. این NFT در فوریه 2021 به قیمت 69.3 میلیون دلار فروخته شد که توسط متاکوان سرمایه گذار NFT از طریق حراجی در کریستیز خریداری شد.

NFT کلاژی از 5000 اثر هنری قبلی بیپل است. از سال 2007، Beeple شروع به آپلود یک تصویر جدید در فید اینستاگرام خود به مدت 13 سال کرد. آثار هنری «روزمره» او اغلب در مناظر پسا آخرالزمانی می گذرد، و معمولاً تا حدودی با اخبار فعلی یا فرهنگ پاپ ارتباط دارند. این کلاژ NFT را می توان نمایانگر پیشرفت Beeple به عنوان یک هنرمند دیجیتال در نظر گرفت.

Beeple

2. ساعت - 52.7 میلیون دلار

ساعت یک تایمر پویا را نشان می دهد که تعداد روزهایی را که جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس در زندان گذرانده است، می شمارد. آسانژ درگیر یک پرونده بسیار بحث برانگیز است. او با استرداد از بریتانیا به آمریکا به دلیل اتهامات متعدد جاسوسی و تا 175 سال پشت میله های زندان مواجه است.

NFT توسط هنرمند دیجیتال پاک و خود آسانژ برای حمایت از صورت‌حساب‌های قانونی او سرپرستی شد. در فوریه 2022 به ارزش 16953 ETH به AssangeDAO، یک سازمان غیرمتمرکز (DAO) که برای تامین مالی فروش NFT تاسیس شده است، حراج شد. AssangeDAO به غیر از ETH که برای خرید Clock استفاده می کرد، هنوز 17422 ETH را که در ابتدا برای خرید NFT جمع آوری کرده بود، در اختیار دارد.

پاک و آسانژ نه تنها Clock را سرپرستی کردند، بلکه به هر کسی اجازه دادند NFT های خود را ایجاد کنند. آنها می توانند پیام سانسور شده را با هر قیمتی که بخواهند یا به صورت رایگان توکن کنند. پیام به تصویری تبدیل می‌شود که کلمات را نشان می‌دهد، انگار که سانسور شده است. درآمد حاصل از این مجموعه NFT به سازمان‌های طرفدار آزادی، آسانژ و پاک اختصاص می‌یابد.

Clock NFT

3. HUMAN ONE - 28.9 میلیون دلار

یکی دیگر از NFT رکورد شکن بیپل، HUMAN ONE اولین اثر هنری فیزیکی است که او خلق کرده است. در نوامبر 2021 در حراج کریستی به قیمت 28.9 میلیون دلار به فروش رفت.

HUMAN ONE یک مجسمه متحرک سه بعدی با 4 صفحه دیجیتال است. این یک ویدیوی بی پایان از سفر یک فضانورد در مکان ها در زمان های مختلف روز را نمایش می دهد. آثار هنری ترکیبی منعکس کننده جاه طلبی های هنری بیپل فراتر از قلمرو دیجیتال است.

NFT HUMAN

4. CryptoPunk #5822 - 23.7 میلیون دلار

به عنوان یکی از اولین پروژه‌های معروف NFT، این کریپتوپانک‌های پیکسلی همچنان در فهرست گران‌ترین NFT‌های فروخته شده قرار دارند. CryptoPunk #5822 به قیمت 8000 ETH در فوریه 2022 به مدیر عامل یک استارت آپ فناوری بلاک چین فروخته شد. این نسخه از کمیاب‌ترین نسخه بیگانه‌ها می‌آید – تنها 9 مورد از آنها در کل مجموعه NFT وجود دارد. چیزی که آن را بسیار خاص می کند این است که یکی از 333 با باندانا نیز هست.
Cryptopunks

5. CryptoPunk #7523 - 11.75 میلیون دلار

ارزشمندترین NFT بعدی نیز از خانواده CryptoPunk می آید. قبل از فروش #5822 ، #7523 گران‌ترین کریپتوپانک فروخته شده بود.

CryptoPunk #7523 در ساتبیز به قیمت 11.75 میلیون دلار در طول همه‌گیری کووید در ژوئن 2021 به حراج گذاشته شد. نه تنها بخشی از نسخه فوق‌العاده کمیاب بیگانگان است، بلکه تنها موجود فضایی است که ماسک می‌پوشد، چیزی که خریدار در مورد این کریپتوپانک خاص دوست داشت.

Cryptopunks 7523

6. Tpunk #3442 - 10.5 میلیون دلار

برخی افراد TPunks را نسخه Tron از CryptoPunks با چهره‌های پیکسلی آشنا می‌دانند که نادر بودن و ویژگی‌های متفاوتی دارند. یکی از کمیاب‌ترین آنها این تی‌پانک شماره ۳۴۴۲ با چهره جوکر است. در آگوست 2021 به قیمت 120 میلیون TRX به جاستین سان، مدیر عامل Tron فروخته شد.

این گران‌ترین NFT بود که تاکنون در بلاک چین Tron فروخته شده است. هر چند Sun Tpunk را نگه نداشت. او بلافاصله پس از خرید آن را به APENFT اهدا کرد.

Tpunk #3442

7. CryptoPunk #4156 - 10.26 میلیون دلار

بله، یکی دیگر از CryptoPunk در میان گران ترین NFT ها. CryptoPunk #4156 یک میمون با باندانای آبی است. مالک قبلی آن شخصی با نام مستعار مشابه “Punk 4156” بود که NFT را با قیمت 1.25 میلیون دلار در فوریه 2021 خریداری کرد. با این حال، او NFT را به قیمت 10.26 میلیون دلار در دسامبر همان سال فروخت.

Cryptopunks 4156

8. CryptoPunk #5577 - 7.7 میلیون دلار

در شماره 8 کریپتوپانک دیگری شبیه به میمون نشسته است، این بار با کلاه گاوچرانی. CryptoPunk #5577 در فوریه 2022 به قیمت 2501 ETH فروخته شد. اگرچه تایید نشده است، بسیاری بر این باورند که خریدار رابرت لشنر، مدیر عامل Compound Finance است که پس از خرید توییت “Yeehaw” را منتشر کرد.

CryptoPunk #5577

9. CryptoPunk #3100 - 7.58 میلیون دلار

CryptoPunk #3100 که در مارس 2021 به قیمت 7.58 میلیون دلار فروخته شد، همچنین یکی از 9 پانک کمیاب بیگانه است و یک هدبند نیز دارد. از ماه می 2022، این پانک برای 35000 ETH لیست شده است. اگر روزی فروخته شود، بزرگترین فروش NFT در تاریخ CryptoPunks خواهد بود.

CryptoPunk #3100

10. CryptoPunk #7804 - 7.57 میلیون دلار

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

CryptoPunk #7804

از کجا می توانم NFT بخرم؟

می توانید اولین NFT خود را در بازارهای مختلف NFT دریافت کنید. بسته به شبکه بلاک چین، برای خرید به یک کیف پول سازگار و ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده نیاز دارید. به عنوان مثال، قیمت‌های NFT در زنجیره هوشمند BNB (BSC) تقریباً همیشه بر حسب BNB یا BUSD هستند، در حالی که NFT‌ها در بلاک چین اتریوم معمولاً از اتر (ETH) استفاده می‌کنند.

می‌توانید ارزهای رمزنگاری شده مورد نیاز در صرافی بایننس را خریداری کنید و آنها را به کیف پولی انتقال دهید که می‌تواند به بازار NFT متصل شود. همچنین فراموش نکنید که برای استفاده از بایننس در کشوری که تحریم است باید از سرور مجازی استفاده کنید که شما می توانید یک از محصولات دیاکو وب را انتخاب کنید.

اگر NFTها را در بازار NFT بایننس خریداری می‌کنید، می‌توانید به سادگی وجوه خود را به Wallet Funding منتقل کنید. NFT مورد نظر را انتخاب کنید و روی [Buy now] یا [پیشنهاد ایجاد کنید] کلیک کنید. راهنمای NFT Marketplace ما را برای جزئیات بیشتر بررسی کنید.

Order NFT
اگر به دنبال خرید NFT در بازارهای دیگر هستید، کیف پول های افزونه مرورگر مانند کیف پول زنجیره ای Binance و MetaMask گزینه های خوبی هستند. پس از انتقال وجوه خود از بایننس به کیف پول خود، برای شروع آن را به بازار NFT متصل کنید. فراموش نکنید که URL مورد بازدید خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در وب سایت رسمی هستید. اگر کیف پول خود را به وب سایت های جعلی یا مشکوک متصل کنید، ممکن است وجوه شما به سرقت رفته باشد.

پایان

شکی نیست که NFT ها در حال افزایش محبوبیت هستند و به طور مداوم فروش رکورددار جدیدی را ایجاد می کنند. در حالی که بیشتر NFT ها به سادگی آثار هنری کلکسیونی هستند، ما تعداد فزاینده ای از NFT داریم که با استفاده از موارد مختلف ایجاد شده اند . همانطور که NFT ها بالغ می شوند، می توانیم انتظار داشته باشیم که برنامه های کاربردی و پذیرش بیشتری نسبت به کلکسیون های دیجیتالی و احتمالاً حتی فروش بالاتر داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *