توکن های Soulbound (SBT) چیست؟

توکن های Soulbound (SBT) نشانه های هویت دیجیتالی هستند که نشان دهنده ویژگی ها، ویژگی ها و دستاوردهایی هستند که یک شخص یا موجودیت را می سازند. SBT ها توسط Souls صادر می شوند که نشان دهنده حساب ها یا کیف پول های بلاک چین هستند و قابل انتقال نیستند.

مقدمه

Soulbound Tokens (SBT) مفهومی است که در می 2022 توسط بنیانگذار اتریوم ، ویتالیک بوترین، وکیل Puja Ohlhaver، و E. Glen Weyl، اقتصاددان و فن‌شناس اجتماعی پیشنهاد شد.

وایت پیپر با عنوان «جامعه غیرمتمرکز: یافتن روح Web3»، شالوده یک جامعه کاملاً غیرمتمرکز (DeSoc) را که توسط کاربران آن اداره می‌شود و اینکه چگونه توکن‌های Soulbound (SBT) می‌توانند به‌عنوان اعتباری که ما در زندگی روزمره استفاده می‌کنیم عمل کنند، بیان می‌کند.

SBT چیست؟

توکن‌های Soulbound (SBT) توکن‌های غیرقابل انتقالی هستند که هویت یک فرد را با استفاده از فناوری بلاک چین نشان می‌دهند. این می تواند شامل سوابق پزشکی، سابقه کاری و هر نوع اطلاعاتی باشد که یک شخص یا نهاد را تشکیل می دهد. کیف پول‌هایی که این رکوردها را نگه می‌دارند یا صادر می‌کنند، «روح» نامیده می‌شوند.

افراد می توانند چندین کیف پول (یا روح) داشته باشند که نمایانگر بخش های مختلف زندگی آنها است. به عنوان مثال، شخصی می‌تواند برای سوابق کاری خود یک “روح مدارک” و برای سوابق سلامتی خود “روح پزشکی” داشته باشد. Souls و SBTs به افراد این امکان را می‌دهند که بر اساس اقدامات و تجربیات گذشته خود، شهرت قابل تأیید و دیجیتالی Web3 ایجاد کنند.

از طرف دیگر، Souls می تواند موجودیتی را نشان دهد که SBT ها را تخصیص می دهد. به عنوان مثال، شرکت ها می توانند Souls باشند و SBT را برای هر کارمند صادر کنند. یک باشگاه کشوری دیجیتال می‌تواند برای تأیید وضعیت عضویت، SBT صادر کند.

منطق پشت روح‌بندان از بازی آنلاین محبوب World of Warcraft سرچشمه می‌گیرد.

بازیکنان نمی توانند اقلام روح بند را بفروشند یا انتقال دهند. پس از برداشتن، آیتم‌های روح‌گیر برای همیشه به «روح» بازیکن «پیوند» می‌شوند.

اکنون، این ایده را تصور کنید اما در مورد توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT ) اعمال شود. امروزه، بیشتر NFT ها گواهی مالکیت هنر دیجیتال یا کلکسیونی هستند، مانند Bored Ape Yacht Club . مردم NFT ها را به عنوان نمادی از موقعیت و ثروت خریداری، معامله می کنند یا به نمایش می گذارند.

هدف SBT ها تبدیل مفهوم NFT به چیزی فراتر از پول و حقوق لاف زدن است، نشانه ای که هم منحصر به فرد و هم غیرقابل انتقال است. در حالی که NFT ها نشان دهنده دارایی ها و دارایی ها هستند، SBT نشان دهنده شهرت یک شخص یا نهاد است. و برخلاف NFT، SBTها دارای ارزش پولی صفر هستند و پس از صدور به کیف پول شخصی قابل معامله نیستند.

چگونه می توان از SBT ها استفاده کرد؟

SBT ها طیف وسیعی از موارد استفاده بالقوه دارند. در اینجا چند نمونه وجود دارد که به طور بالقوه می توانند در زندگی روزمره استفاده شوند.

1. سابقه تحصیلی – هنگامی که افراد از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند، گواهینامه ای دریافت می کنند که نشان دهنده اتمام دوره های مورد نیاز باشد. دانشگاه می تواند یک روح صادر کننده SBT ها باشد، و دانشجویان در سمت دریافت کننده روح باشند. SBT مدارک دانشجو را ذخیره می کند و ثابت می کند که آنها دارای مدارک مربوطه هستند و عضو دانشگاه هستند. به عبارت ساده، SBT به عنوان مدرک حضور عمل می کند.

2. درخواست های شغلی – در تئوری، متقاضیان شغل می توانند تمام سابقه کار قبلی و گواهی های حرفه ای خود را با استفاده از SBT های رسمی صادر شده توسط شرکت ها و موسسات قبلی ارسال کنند. SBTها به عنوان مدرک گواهینامه مهارت عمل می کنند.

3. سوابق سلامت – تعویض پزشک یا ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می تواند با استفاده از یک SBT که سوابق پزشکی افراد را در خود نگه می دارد، تسریع شود. به طور فرضی، SBT جایگزین فرآیند اغلب آهسته پر کردن مدارک، تأیید سابقه پزشکی شما و رفت و آمد با شخصی تلفنی می شود.

SBT ها در Web3 چگونه کار می کنند؟

اعتماد یکی از چالش های اصلی است که صنعت Web3 را تحت تاثیر قرار می دهد. چگونه می‌توان به شهرت یک فرد در سیستمی که غیرقابل اعتماد طراحی شده است اعتماد کرد ؟ بیایید از وام دادن به عنوان مثال استفاده کنیم. مشابه امتیازهای اعتباری بانکی سنتی، SBT ها می توانند سابقه استقراض DeFi کاربر و همچنین سایر معیارهایی را که نمایه ریسک آنها را تعیین می کند، ردیابی کنند.

SBT ها همچنین یک جایگزین پیشنهادی برای رای گیری سازمان های مستقل غیرمتمرکز (DAO) هستند. به جای مدل حاکمیت فعلی ، که بر اساس تعداد توکن های یک عضو است، DAO ها می توانند SBT هایی صادر کنند که قدرت رای را بر اساس تعامل کاربران با جامعه اختصاص می دهند. این مدل قدرت رای دادن را برای کاربران اختصاصی با شهرت قوی در اولویت قرار می دهد.

علاوه بر ایجاد یک سیستم رای گیری مبتنی بر شهرت، SBT ها ممکن است به طور بالقوه یکپارچگی رای گیری DAO را بهبود بخشند – یعنی دفاع در برابر حملات Sybil – یکی از بزرگترین تهدیدها برای مدل فعلی حاکمیت DAO.

در طول حمله Sybil، یک فرد یا گروهی از بازیگران بد با خرید اکثر توکن‌های حاکمیتی، یک DAO را سرنگون می‌کنند. کسانی که قدرت رای اکثریت دارند می توانند پیشنهادات رای گیری را دستکاری کنند و مسیر پروژه را به نفع خود هدایت کنند. ماهیت عمومی و قابل تأیید SBT ها می تواند به شناسایی و جلوگیری از ورود بازیگران بد به DAO کمک کند و به نوبه خود از وقوع فساد و حملات Sybil جلوگیری کند.

نمونه هایی از SBT ها در عمل چیست؟

از آگوست 2022، SBT ها فقط روی کاغذ وجود دارند. گلن ویل، یکی از نویسندگانی که در مقاله اولیه SBT مشارکت داشت، معتقد است تا پایان سال 2022 موارد استفاده اولیه از SBT وجود خواهد داشت.

Binance همچنین اخیرا SBT خود را به نام Binance Account Bound (BAB) معرفی کرد. توکن BAB غیر قابل انتقال است، ارزش پولی ندارد و اولین SBT است که در زنجیره BNB صادر شده است. BAB قصد دارد با مشکلات تأیید هویت در Web3 مقابله کند و به عنوان یک ابزار تأیید دیجیتال برای کاربران Binance که KYC را تکمیل کرده‌اند، خدمت کند.

علاوه بر اکوسیستم بایننس، پروتکل‌های شخص ثالث می‌توانند از توکن‌های BAB برای رها کردن NFT‌ها، جلوگیری از فعالیت ربات‌ها و تسهیل رأی‌دهی حاکمیت DAO، در میان موارد دیگر استفاده کنند.

پایان

SBT ها به یک موضوع داغ در Web3 تبدیل شده اند. در تئوری، SBT ها می توانند به افراد اجازه دهند شهرت دیجیتالی خود را ایجاد کنند و دیگران را در بلاک چین ارزیابی کنند. باید دید که آیا یک SBT می تواند به عنوان نسخه Web3 از “کارت شناسایی” عمل کند یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *