پروتکل باند (BAND) چیست؟

پروتکل باند (BAND) یک پلتفرم اوراکل داده است که خدماتی را برای چندین پروژه در زنجیره‌های بلوکی مختلف ارائه می‌کند. از مکانیزم اجماع Delegated Proof-of-Stake استفاده می‌کند که در آن نماینده‌ها، اعتبار سنجی‌ها و گره‌ها BAND توکن بومی را برای مشارکت در آن قرار می‌دهند.

درخواست‌ها برای اطلاعات خارج از زنجیره توسط اعتبارسنجی‌ها جمع‌آوری می‌شوند، به زنجیره متعهد می‌شوند و سپس به DApps درخواست‌کننده توزیع می‌شوند.

مقدمه

بلاک چین و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) وضعیت موجود سیستم مالی جهان را ظرف ده سال تغییر داده است. با این حال، یکی از موانع مهم توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) دسترسی به داده‌های واقعی و قابل اعتماد است. این منابع داده خارج از بلاک چین قرار دارند و باید روی زنجیره یکپارچه شوند. برای تلاش برای حل این مشکل، اوراکل هایی مانند Band Protocol در اکوسیستم رمزنگاری رایج شده اند.

پروتکل باند چیست؟

پروتکل باند (BAND) یک پلتفرم اوراکل داده متقابل زنجیره ای است که داده های دنیای واقعی را جمع می کند و آن را به API ها و قراردادهای هوشمند متصل می کند. پروتکل باند که در سال 2017 تأسیس شد، امکان تبادل اطلاعات بین منابع داده درون زنجیره ای و خارج از زنجیره را برای DApps فراهم می کند. این پروتکل که در اصل بر روی بلاک چین اتریوم (ETH) ساخته شده بود، در ژوئن 2020 به شبکه Cosmos منتقل شد تا هزینه های گاز را کاهش دهد و هزینه ها را بهینه کند.

به عنوان یک شبکه اوراکل، پروتکل باند یک واسطه بین داده های دنیای واقعی، خارج از زنجیره و بلاک چین است. خدمات آنها به قراردادهای هوشمند اجازه می دهد تا بر اساس رویدادها و اطلاعات واقعی خارج از زنجیره اجرا شوند. بدون اوراکل های قابل اعتماد، DApp ها در تلاش هستند تا به شیوه ای قابل اعتماد و غیرمتمرکز با منابع اطلاعاتی شفاف کار کنند.

پروتکل باند چگونه کار می کند؟

پروتکل باند از توکن BAND بومی خود و مکانیزم اجماع اثبات سهام برای ایمن سازی شبکه اوراکل خود استفاده می کند. BandChain در حال حاضر بیش از 90 اپراتور گره حرفه ای و اجتماعی دارد که روی بلاک چین کار می کنند. هر اپراتور گره باید توکن های BAND را در شبکه به اشتراک بگذارد تا رفتار مخرب را از بین ببرد. به عنوان پاداشی برای پردازش موفقیت‌آمیز درخواست‌های داده، اعتبارسنجی‌ها سهمی از هزینه‌های پرس و جو و پاداش‌های بلوک را دریافت می‌کنند.

به عنوان دارنده توکن BAND، دو راه برای شرکت در شبکه وجود دارد: به عنوان اعتباردهنده یا نماینده. اعتبار سنجی ها در BandChain همچنین ملزم به اشتراک گذاری توکن های BAND برای اطمینان از پاسخگویی داده ها هستند.

دارندگان توکن می‌توانند توکن‌های خود را به اعتبارسنجی‌ها واگذار کنند یا آن‌ها را برای کسب پاداش‌های شرط‌بندی و هزینه‌های درخواست داده جمع‌آوری‌شده به دست آورند. علاوه بر این، توکن‌های BAND نیز برای مکانیسم حاکمیت پروتکل استفاده می‌شوند.

اهداف کلیدی Band Protocol چیست؟

بیشتر ویژگی های جذاب Band Protocol از انتقال آن از اتریوم به Cosmos ناشی می شود. این پروژه با سه هدف طراحی ایجاد شده است:

1. سرعت و مقیاس پذیری – ارائه تعداد زیادی درخواست داده با حداقل تأخیر.

2. سازگاری با زنجیره‌های متقابل – آگنوستیک بودن بلاک چین و قادر به خدمت به اکثر بلاک چین‌های در دسترس عموم.

3. انعطاف پذیری داده ها – پشتیبانی از روش های مختلف بازیابی و تجمیع داده ها با یک سیستم عمومی.

پروتکل باند چگونه برای دستیابی به این اهداف تلاش می کند؟
پروتکل منحصربفرد شبکه Cosmos IBC (ارتباط بین بلاک چین) قابلیت همکاری سریع و استقلال را برای بلاک چین ها فراهم می کند. این ویژگی به Band Protocol اجازه می دهد تا پروژه های ساخته شده در شبکه های مختلف از جمله اتریوم، Fantom، Avalanche و بسیاری دیگر را سرویس دهد و با آنها شریک شود.

مجموعه داده استاندارد باند شامل مجموعه ای از بیش از 80 فید داده از تعداد فزاینده ای از منابع داده است. این فیدهای قیمت غیرمتمرکز به توسعه دهندگان DApp اجازه می دهد هنگام توسعه و استقرار در شبکه بلاک چین خلاق، چابک و انعطاف پذیر باشند.

پایان

Band Protocol یک ارائه دهنده راه حل اوراکل در حال رشد با تمرکز ثابت بر فعال کردن Web3 است. اهداف آن از یک سرویس سریع، مقیاس‌پذیر، قابل تنظیم و قابلیت همکاری باید برای توسعه‌دهندگانی که به دنبال تبدیل شدن به بخشی از اکوسیستم Web3 هستند جذاب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *