Livepeer (LPT) چیست؟

Livepeer یک پروتکل ویدئویی غیرمتمرکز است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. این برای هر کسی طراحی شده است تا محتوای ویدیویی را به صورت غیرمتمرکز و با هزینه ای کمتر از راه حل های سنتی به طور یکپارچه در برنامه ها ادغام کند. تمرکززدایی از پردازش ویدئو با توزیع فرآیند رمزگذاری به شبکه ای از اپراتورهای گره انجام می شود. رمزگذاری یک گام اساسی در حصول اطمینان از تحویل روان محتوای ویدیویی به کاربران نهایی است. این شامل گرفتن فایل های ویدئویی خام و تبدیل آنها به حالت بهینه برای هر کاربر نهایی، بر اساس عواملی مانند اندازه صفحه نمایش دستگاه یا اتصال به اینترنت است.

Livepeer با استفاده از فناوری بلاک چین که از تئوری بازی، انگیزه‌های اقتصاد رمزنگاری‌شده و قراردادهای هوشمند برای تقویت تعاملات مثبت با ذینفعان استفاده می‌کند، محتوای ویدیویی را به‌طور قابل اعتماد و ارزان پردازش می‌کند. دارایی اصلی آن، توکن Livepeer (LPT)، برای هماهنگی و توزیع وظایف پردازش ویدیو بین شرکت‌کنندگان شبکه به صورت ایمن و قابل اعتماد استفاده می‌شود.

مقدمه

با افزایش اتکا به رسانه‌های اجتماعی، به‌ویژه در بحبوحه همه‌گیری اخیر، و همچنین رشد گسترده اقتصاد سازنده، محتوای مرتبط با ویدیو بیش از ۸۲ درصد از پهنای باند اینترنت را در سال ۲۰۲۱ استفاده کرد.

شبکه Livepeer که توسط هزاران گره توزیع شده نیرو می گیرد، به توسعه دهندگان و سازندگان برنامه های ویدیویی امکان دسترسی به معماری رمزگذاری ایمن، با کیفیت بالا و مقرون به صرفه را بدون برچسب قیمت سنگین می دهد. شبکه Livepeer از زمان آغاز به کار خود در سال 2017، بیش از 150 میلیون دقیقه ویدئو را پردازش کرده است.

Livepeer چگونه کار می کند؟

Livepeer که بر پایه اتریوم ساخته شده است، اساساً شبکه ای است که هرکسی را که به دنبال پردازش ویدیو است با تامین کنندگانی که این سرویس را ارائه می دهند، متصل می کند. از رمز بومی خود، LPT، برای تشویق مشارکت‌کنندگان شبکه استفاده می‌کند تا این فرآیند رمزگذاری ویدیو را قابل اعتماد، ایمن و مقرون به صرفه در مقایسه با راه‌حل‌های متمرکز فعلی نگه دارند.

دو ذینفع اصلی در شبکه Livepeer وجود دارد: ارکستراتورها و نمایندگان.

ارکسترها

هر کسی که تجهیزات استخراج ویدیویی دارد می‌تواند LPT خود را به اشتراک بگذارد و کار پردازش ویدیو را در شبکه Livepeer انجام دهد. در ازای ارائه این سرویس، سهمی از هزینه پردازش ویدئو را به صورت LPT و ETH دریافت می کنند. به این شرکت کنندگان شبکه، ارکستراتور می گویند.

نمایندگان

کسانی که به ابزارهای استخراج ویدیو یا تجربه پردازش ویدیو دسترسی ندارند، همچنان می‌توانند با تفویض یا تخصیص LPT خود به یک اپراتور گره با ابزارها و تخصص مناسب برای پردازش ویدیو از طریق Livepeer Explorer در شبکه شرکت کنند. به این شرکت کنندگان شبکه، نماینده دهندگان می گویند.

LPT چیست؟

دارایی بومی شبکه، توکن Livepeer (LPT)، یک توکن ERC-20 است که برای تامین امنیت، توزیع وظایف پردازش ویدیو بین شرکت‌کنندگان شبکه، و تشویق مشارکت فعال آنها در نقش‌های مختلف در شبکه Livepeer استفاده می‌شود. هر چه توکن‌های LPT بیشتر به عملکرد شبکه متعهد باشند ، پایدارتر، ایمن‌تر و قوی‌تر می‌شوند.

ارکسترها بر اساس میزان LPT که در اختیار دارند – خود آنها یا نمایندگان – به همراه موقعیت جغرافیایی و قابلیت اطمینان آنها به کار اختصاص داده می شود. از آنجایی که توکن‌های تفویض‌شده بیشتر منجر به کار بیشتر می‌شود، و کار بیشتر برابر است با پاداش‌های بیشتر، ارکستراتورها برای جذب هرچه بیشتر نمایندگان با یکدیگر رقابت می‌کنند.

در پایان هر دور، یعنی پایان هر روز، پروتکل Livepeer توکن‌های جدید Livepeer را با توجه به نرخ تورم تعیین‌شده ضرب می‌کند. Livepeer یک پروتکل “مبتنی بر سهام” است، به این معنی که به هر کاربر شرکت کننده به تناسب مشارکت آنها پاداش ها تخصیص داده می شود. شرکت‌کنندگانی که در یک دور معین فعال بوده‌اند – یا با اجرای گره‌ها یا با گذاشتن توکن‌ها – مقدار متناسبی از پاداش صادر شده را دریافت می‌کنند. کسانی که به طور فعال در یک دور مشخص شرکت نکرده اند، این جوایز را دریافت نمی کنند.

ارکسترها یک مزیت اضافی نیز کسب می کنند: آنها بخشی از پاداش نمایندگان خود را به عنوان کمیسیون برای اجرای زیرساخت های غیرمتمرکز دریافت می کنند.

با این سیستم، شرکت کنندگان فعال می توانند سهم خود را در شبکه افزایش دهند. در همین حال، حقوق رمزگذاری کاربران غیرفعال با هر دوری که در آن شرکت نمی کنند، کاهش می یابد. به عبارت دیگر، یک سهم LPT بزرگتر منجر به کار تخصیص بیشتر می شود که در نهایت منجر به پاداش بیشتر می شود.

نرخ تورم مورد استفاده برای تعیین اندازه جوایز صادر شده نیز به کاربران انگیزه می دهد تا فعال باشند. درصد LPT جدید در هر دور جبران بر اساس تعداد LPT کل متعهد به عملکرد موفق شبکه تعیین می شود. هر چه این نسبت بیشتر باشد، نرخ تورم کمتر می شود و توکن های موجود ارزش بیشتری حفظ می کنند. بنابراین، دارندگان توکن به طور طبیعی انگیزه دارند که سهام بیشتری برای کسب درآمد بیشتر داشته باشند.

چگونه LPT را در بایننس بخریم؟

شما می توانید LPT را در صرافی های ارزهای دیجیتال مانند بایننس خریداری کنید برای استفاده از صرافی بایننس می توانید از خدمات سرور ترید ما در اینجا برای ورود به بایننس استفاده کنید.

1. وارد حساب Binance خود شوید و به [Trade] -> [Spot] بروید.

2. برای مشاهده جفت های معاملاتی موجود، “LPT” را در نوار جستجو تایپ کنید. ما از LPT/BUSD به عنوان مثال استفاده خواهیم کرد.

3. به کادر [Spot] بروید و مقدار LPT را که می خواهید بخرید وارد کنید. در این مثال از یک دستور Market استفاده می کنیم. برای تأیید سفارش خود، روی [خرید LPT] کلیک کنید و LPT خریداری شده به Spot Wallet شما واریز می شود.

پایان

Livepeer راه حلی برای واگذاری وظایف پردازش ویدیو به طرف های قابل اعتماد طراحی کرده است. با یک پروتکل ویدئویی غیرمتمرکز، پروژه‌ها و شرکت‌های Web3 می‌توانند از هزینه‌های بالا و دلخواه پردازش ویدیو و سانسور اجتناب کنند تا محتوای ویدیویی بهتری برای مخاطبان خود ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *